online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - >> z- Misafir Yazar >> Ömer Adar: Solhan Yibo'daki İyilik Meleklerimiz
  Giriş / Yeni Üyelik
:: Ana Sayfa  ::  Foto Galeri  ::  Solhan  ::  Hesabınız  ::  Forumlar  ::
Solhan.Net
 Ücretsiz Üye Olun
 Favorilere Ekleyin
Ana Menü
 Ana Sayfa
 Forumlar
 Foto Galeri
 Videolar
 Köylerimiz
 Yüzenada
 Bingöl Hakkında
null.gif ________________
 İSLAM KÖŞESİ
 Kur'an Alemi
 Hadisler
 Siyer-i Nebi
 Büyüklerimiz
 İslam Tarihi
null.gif ________________
 HİZMETLER
 Haberler
 Haber Ekle
 Şiir Evi
 Programlar
 Linkler
 Anketler
 E-Devlet
 Zazaca
null.gif ________________
 ÜYELER İÇİN
 Hesabınız
 Özel Mesaj
 Üye Listesi
 Messenger
null.gif ________________
 Solhan.NET
 Bize Ulaşın
 Site Haritası
null.gif ________________
Mezunlar Bölümü


Bu bölümde yer alan eski arkadaşlarınıza ulaşabilir ve kendinizi ekleyerek onların size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
Tıklayın!
Üye Menüsü
Merhaba Misafir

Henüz üye değilseniz, Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Üye Adı:
Şifre:
Giriş:

Üyelik
Son 5 Üye:
Nov 21, 2017efotup Nov 21, 2017ylyhyr Nov 21, 2017omemiviji Nov 21, 2017imofopyg Nov 21, 2017yhecagy  Bugün: 10
Dün: 18
Bekleyen Üyeler :141
Toplam: 13935

Şu An Bağlı
Ziyaretçi: 97
Üye: 1
Toplam: 98

Kayıtlı Üyeler

İstatistikler
 Bugün   :36206
 Dün      :48662
 Toplam :48120693
İsrail'i Boykot Et
Reklam
Kimler Sitedeydi?
efotup: 8 dakika önce
ylyhyr: 37 dakika önce
omemiviji: 1 saat, 1 dakika önce
imofopyg: 1 saat, 5 dakika önce
yhecagy: 2 saat, 6 dakika önce
avyvamaw: 3 saat, 29 dakika önce
afelidan: 4 saat, 40 dakika önce
uxufugun: 5 saat, 41 dakika önce
nicoleh7: 6 saat, 37 dakika önce
iwomuwup: 8 saat, 32 dakika önce

Uzaydan Solhan
Büyük resim için tıklayın.
Uzaydan Solhan
Ayrıntılı görmek için resme tıklayın!

Sözlük


16 Dilde Çeviri

Link İstatistik
Toplam Link: 72
Toplam Kategori: 7
Toplam Ziyaret: 64364

Yeni Eklenen
Siteler

· 1: SOLHAN EĞİTİM DERNEĞİ
[Hit: 492]

· 2: www.cevatkose.com.tr
[Hit: 418]

· 3: Netfaresi.org
[Hit: 639]

· 4: Sukyon Köyünün Web Sayfası
[Hit: 441]

· 5: Online İlan Yönetim ve Takip Sistemi
[Hit: 778]

· 6: Solhan.org
[Hit: 1234]

· 7: By Elcewad
[Hit: 629]

· 8: Yazılım-Donanım-Php-Asp-linux
[Hit: 529]

· 9: Omeran.Net
[Hit: 804]

· 10: careerjet.com.tr – Türkiye'deki bütün iş ilanları
[Hit: 837]


En Çok Ziyaret
Edilen Siteler

· 1: Bingolonline.com
[Hit: 2449]

· 2: Solhan'ın İnteraktif Sitesi
[Hit: 2372]

· 3: Murat Köyü
[Hit: 1935]

· 4: Ab-ı Hayat
[Hit: 1926]

· 5: Ş. K. Ersin Ateş İlköğretim Okulu
[Hit: 1755]

· 6: Bingöl Emniyet Müdürlüğü
[Hit: 1679]

· 7: Girvas Web Sitesi
[Hit: 1667]

· 8: Solhan Atatürk İlköğretim Okulu
[Hit: 1608]

· 9: irfanreklam
[Hit: 1549]

· 10: Genç Belediyesi
[Hit: 1524]

Destekleyenler
 Canliradyo.gen.al

NOT: Üyeler ve misafirler tarafından yazılan tüm yorumlar sahiplerine aittir ve sitemiz sorumlu tutulamaz.
z- Misafir Yazar
Ekle: Facebook'a ekle Google'a ekle Twitter'a ekle Digg'e ekle DEL.ICO.US technorati tusul
Arkadaşınıza gönderin Arkadaşınıza gönderin
Yazara Mesaj Yaz Yazara Mesaj Yaz
Sayfayı Yazdır Sayfayı Yazdır
Yorum Ekle Yorum Ekle
Yazarın son 5 yazısı
Anasayfaya Geri DönÖmer ADAR: Sınıf Başkanlığının Yeğenden Amcaya Geçmesi
Anasayfaya Geri DönÖmer ADAR: Asimilasyon mu, Öze Dönüş mü?
Anasayfaya Geri DönÖmer ADAR: Najıka Nure’nin Kötü Kaderi
Anasayfaya Geri DönÖmer ADAR: Yüzenada’nın İnanılmaz Hikâyesi
Anasayfaya Geri DönÖmer ADAR: Solhan YİBO'da Horoz Dövüşü


Anasayfaya Geri Dön Anasayfaya Geri Dön

Karakter boyutu:13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto


  Ömer Adar: Solhan Yibo''daki İyilik Meleklerimiz  


Büyüklerimizden “nerede o eski öğretmenler” sözünü ne çok duymuşuzdur. Kimileri kullandıkları o ne idüğü belirsiz cümlenin arkasına sıra sıra dizerler yeni cümlelerini. “Gördüğümüz yerde saklanacak yer arardık” dediklerine rastlarız, bazen de yeni neslin yeterince terbiye edilemediğinden söz eder dururlar. Her zaman olduğu gibi eski neslin terbiye edilmesinde eski zamanın öğretmenlerine abartılı bir şekilde pay ayrılır, zamane öğretmenlere de benzer şekilde yetersizlik atfedilir.

Gerçek durumun hiç de öyle olmadığını en iyi bilen nesillerdeniz biz. Önce, o çok övdükleri köy enstitülerinden yetişen, sonra da öğretmen okullarından yetişen öğretmenlerin cümlesinden ders aldık, cümlesini ölçtük biçtik; lakin hiç birisi eğitim fakültelerinden mezun olmuş zamane öğretmenlerin eline su dökemez bana göre.

Bana göre; hak etmediği kadar övgüler alan o anlı şanlı köy enstitülerinin ortaya çıktığı tarihsel koşullarla, o koşullarda öğretmene yüklenen özel misyonu ortaya koyarak meseleyi tartışmak daha doğru olur.

Cumhuriyetin kurulmasını müteakiben topyekûn bir kalkınma hamlesi başlatılmıştı. Bu kutsal mücadelenin en önemli silâhşörleriydi öğretmenler. Anadolu’nun kentinde, köyünde cehalet kol geziyordu. Osmanlıdan gelen bilimsel düşünceye duyulan tereddüdün ve yabancılaşmanın kırılması gerekiyordu. Atatürk ve silah arkadaşlarının başlattığı reform ve değişiklikleri Anadolu’nun köyüne, kırsalına götürme görevini yapıyordu öğretmenler. Bu nedenle işleri çok zor, bir o kadar da anlamlıydı. Sanayisinin yok noktasında olduğu; geri ve ilkel tarımdaki karasabana dayalı üretim şeklinin terk edilerek yerine traktörün ikame edilmesinden tutunuz da yeni Türk alfabesinin kabulüne kadar bir dizi zor işlerde rol almışlardı onlar. Oysa bugün öğretmenlerimiz için bu denli zor ve meşakkatli görev ve sorumluluklar yoktur artık. İnanıyorum ki, görev düşmesi halinde zamane öğretmenler, eski meslektaşlarına göre çok daha başarılı olacaklardır. Hepsi, eskiyle kıyaslanmayacak derecede donanımlı, bilgili ve çağın ileri teknolojilerini eğitimde kullanabilecek vasıflara sahipler.

Solhan YİBO’ya doluştuğumuz yıllarda öğretmenler için o zor ve kutsal addedilebilecek görevler yoktu artık. Sıkıntılar büyük ölçüde giderilmişti; öğretmenlere artık yalnızca kendilerine teslim edilmiş olan eğitime muhtaç ve hazır körpe çocukları, eğip bükerek şekil vermek suretiyle geleceğe hazırlama işi düşüyordu.
Görev ve sorumluluk tarifi bu denli açık ve net olarak tarif edildiğine göre, insanın “bundan sonrası çok kolay” diyesi geliyor. Gerçekten de anlattığım dönemde Solhan’ımıza yepyeni, gıcır gıcır bir okul yapılmış ve kapıları yöre çocukların ardına kadar açılmıştı. Açıldığı dönemde oldukça modern sayılabilecek bu okulda fiziki mekânlar itibariyle her şey tek kelime ile mükemmeldi. Çoğu zaman her şeyin yerli yerinde ve istenmediği kadar bol olması karşılığında kullandığımız: “yok yoktu, çok çoktu” deyimi, tam da okulun bu durumunu anlatmak için dilimize kazandırılmıştı sanki.

Böylesi uygun şartlarda her öğretmen ve eğitimcinin layıkıyla görev yapması beklenirken, gerçek durum bunun aksi istikametindeydi. Olumsuz şeyleri yazmak kolaydır her zaman. Öyle yapmayacağım bu kez. Nedense bugün, hafızamın bir yerlerinde saklı duran iyi şeylerin kırıntılarını aramak geliyor içimden.

Okulun son sınıfına geçtiğimiz yıl, yeni mezun olan idealist birkaç öğretmenin aramıza katılmasını yazmakla başlamak, bu arayışımın bir sonucudur. O güne kadar gördüklerimizden farklıydı onlar. Kimisinde bir anne, kimisinde de bir abla şefkatini buluyorduk. Bizden birileri gibiydi onlar. Yanımıza geliyor, bizimle ilgileniyor, hatta şakalaşıyorlardı. Onların nöbetçi öğretmen olduğu günlerde yoklama sırasının bizim sınıfımıza gelmesini sabırsızlıkla bekler olmuştuk. Sınıfa girdiklerinde söylediklerini diğer sınıflarla paylaşmak bizi mutlu ediyor; bu genç öğretmenlerimizin bizleri daha çok önemsediğini göstermek için, bizimle konuştukları şeyleri diğer sınıftaki çocuklara abartarak aktarıyorduk.

Şaziye ve İlhan isimli öğretmenler, bu grubunun başını çekiyorlardı. Aynı okuldan mezun olup öğretmen olan bu iki genç kız, okulumuzdaki lojmanlardan birini paylaşıyor, nöbetlerinde birbirlerine yardımcı olmak için birlikte sınıfları, bilahare de yatakhaneleri geziyorlardı. Yatakhanede üstümüzü örtmeye yeltendiklerinde gördüklerimize inanmaz olmuştuk. O güne kadar öğretmenleri bağırıp çağırmalarıyla, azarlayıp dayak atmalarıyla tanımıştık. Alışkın değildik öyle yakın ilgiye. Bırakın öğretmenlerden bu kadar yakın ilgi görmeyi ailelerimizden bile görememiştik. Hele hele yatakhanelerimize gelip bize masal anlatarak bizleri uyutmaya çalışmaları, sonra da elleriyle üstümüzü örtmeleri yok muydu; bize dünyalara bedeldi.

Bir süre sonra Makbule isimli bir öğretmen de onlara katılmıştı. Rahime Hanım ise geçen yıl da aynı mesajları vermişti bize. Artık okulun dört genç bayan öğretmeni, bize alıştığımız muamelenin çok ötesinde bir yaklaşımla geliyordu. Önemsendiğimizi hatta sevildiğimizi fark etmiştik birden. Okulun ortamı değişivermişti onlarla. Bizi anlayan, dinleyen öğretmenlerimiz vardı artık.

İçlerinden bazıları, hayatlarının tamamını bizlerle paylaşmakta sakınca görmeyecek kadar yakınlardı bize. Ev ve okul hayatlarını, hatta çocukluk ve gençlik aşklarını bile bizimle paylaşır olmuşlardı. O güne dek yaşadıkları yokluğu ve yoksulluğu anlattıklarında özdeşleşiyorduk onlarla. Genellikle kalabalık ve yoksul ailelerden oluşan Anadolu insanının hiç yabancı olmadığı aile içi şiddetten tutunuz da açlık ve sefalete kadar ne kadar olumsuzluk varsa konuşuyor ve paylaşıyorduk onlarla; onlar da bizimle. Acılar paylaşıldıkça azalır derler ya, biz de bu yolla acılarımızı azaltıyorduk.

Bizim için bir öğretmenden çok daha fazla anlam ifade eden bu abla öğretmenlerimizi çok sevmiştik. Onların yüreğimize serptiği sevgi tohumları çimlenmiş ve her gün biraz daha büyüyordu. Öğretmen okulunda doldurdukları dağarcıklarında ne varsa esirgemeden bize vermeye çalışıyorlardı. Yaşadıkları her anılarını tüm detaylarıyla öğrenmiştik. Özel olan her şeyleri vasıf değiştirerek bizim dilimize düşmüş, bize ait olmuştu.

Okuldaki o dört öğretmenimizle birlikte bir hatıra yazma salgını almış başını gidiyordu. Kimileri bu iş için özel olarak basılmış defterler kullanırken, kimi öğrenciler de bulabildiği her hangi bir defteri kapladıktan sonra öncelikle iyilik meleklerimiz olan dört öğretmenimize, sonra ikna edilebilen başka öğretmenlere, en sonunda da okul arkadaşlarına yazdırıyordu. Neredeyse defterini getiren her öğrenciye erinmeden hatıra yazıyorlardı bu dört öğretmen, hem de sayfalarca. Öyle bir hal almıştı ki, en uzun hatıra yazdırmaya muvaffak olanlar, en sevilen öğrenciymiş gibi algılanır olmuştu. Hepimiz adeta yarış halindeydik. Aşırı taleple baş edemeyen öğretmenler, kendilerine teslim edilen defterleri eve götürüyor orada yazdıktan sonra ertesi gün okula getirip veriyorlardı bize. Öğretmenlerimizin yazdığı o biraz da abartılı sözleri içeren hatıraları bıkmadan usanmadan defalarca okuyor, her defasında: “Vay be! Ben neymişim de haberim yokmuş” diyerek kendi kendimize böbürleniyorduk.

Dört iyilik meleğimizin açtığı yolda hayli mesafe kat etmiş, diğer öğretmenleri de bu kervana katmaya muvaffak olmuştuk. Ancak yaşlı ve oldukça kilolu olan Köy Enstitüsü mezunu Yalçın isimli bir öğretmenimizi bu işe ikna etmek hiç de kolay olmamıştı. Getirin defterinizi dediğinde kısa bir sürede onlarca defter birikmişti zavallının masasında. Almış götürmüştü onca defteri evine, diğer öğretmenler gibi. Ertesi gün geri gelen defterlerimizin kapağını açar açmaz hayal kırıklığına uğramıştık adeta. Niçin dersiniz? Övgü dolu sözlerle süslenmiş birkaç sayfaya yayılacak kadar uzun yazılmış hatıralar beklerken, hepimiz için tek klişe ile yazılan hatıra bir tekerlemeden ibaretti: “Bir satır, iki katır; Beni sana hatırlatır.” Hepsi o kadardı sadece. Bizim için o dönem çok önemliydi öğretmenlerimizin küçük de olsa övgüsüne mazhar olmak. Onlar, yıllarca esirgemişlerdi bizden gönül okşayıcı küçücük bir sözü. İyilik meleklerimizin açtığı bu yolda diğer öğretmenlerin de yürümesini bekliyorduk.

Okulu bitirdiğimiz o son sınıfın yarı döneminden sonra keyfimiz yerindeydi. Sınıf öğretmenimiz o dönemden sonra meleklerin biri olan Rahime Hanımdı, diğer üç melek de müzik, resim, beden gibi derslerimizi almış ve bizlerle bir şekilde irtibatlamışlardı kendilerini. Hepsi de sınıf öğretmenlerimizmiş gibi davranıyorlardı. Kişiliği tam oturmuş, kaprisi olmayan gerçek sınıf öğretmenimiz Rahime Hanım, bizi onlarla paylaşmakta sakınca görmemişti.

Fedakâr dört öğretmenimizi her ne kadar iyilik melekleri diye ilan etmişsek de sonuçta onlar da herkes gibi etten, kemiktendi. Mükemmel olmaları elbette ki beklenemezdi. Tanrı yalnızca peygamberleri mükemmel olarak yaratmış ve insanlara göndermiştir. İyilik meleklerimizin bazıları, ellerindeki testiden herkesin bardağına aynı miktarda sevgi şerbetini dökmede başarılı olamıyorlardı.

Sene sonu müsamerelerinde adalet terazisi biraz şaşmıştı. On kadar öğrenci kapmışlardı görevlerin tamamını iyilik meleklerimizin ellerinden. En yetenekli öğrencilerin seçilerek görevlendirilmesi yerine yine her zaman olduğu gibi yaşları ve gövdeleri büyük öğrenciler kayırılmıştı. Galiba ideal olan ölçü, her öğrencinin en az bir kere görev alması olmalıydı. Öğrencilerin gelişimi için büyük bir fırsat kaçırılmıştı bir kez daha. Öğretmenlerimiz; müsamere, orta oyunlar, halk oyunları, monolog ve şiirlerden oluşan bir dizi etkinliklerden tüm öğrencilerin adil bir şekilde yararlanmasını sağlayacakları yerde, belki de farkında olmadan amir ve üstlere başarılı görünme adına bu fırsatı kaçırmışlardı. Ama biz her şeye rağmen sevmeye devam etmiştik iyilik meleklerimizi. O küçük haksızlıklar, onlara karşı içimizde büyüttüğümüz sevgi ve saygıyı kurutmaya yetmemişti, yetemezdi de.

Beş yüz öğrencisi, onlarca öğretmeni, idarecisi, memur ve diğer çalışanlarıyla bir arı kovanını andırıyordu Solhan YİBO o yıllarda. Farklı yörelerden ve farklı kültürlerden gelen pek çok insanların birlikte yaşadıkları yerlerde anlaşmazlıkların, ihtilafların olması kadar doğal bir şey olamazdı. Solhan YİBO’da da olmuştu bu tür ihtilaflar. Son sınıfa başladığımız dönemde sınıf öğretmenimiz olan Bahri Bey, Musa Öğretmenimizin kız kardeşine abayı yakmıştı. Bir birlerini seven bu iki genç, birkaç kez okul kütüphanesinde buluşarak konuşmuşlar mı ne? Sebebini net şekilde bilemedik hiçbir zaman. Ancak, her ne olduysa kızın kardeşi olan öğretmenimiz cıngarı koparmıştı. Sonra mı? Kavgalar …tartışmalar… yumruklaşmalar… Yakışmamıştı olup bitenler Solhan YİBO’ya. Soruşturmalar birbirini takip etmiş, müfettişler okulu adeta kuşatmışlardı o günler. Buraya kadar anlattıklarım normal gibi gelir insana. Ancak gelişmeler hiç de normal gibi gelişmiyordu. Bir yerde kavgalar bir başlamayadursun gerisini kimse kontrol edemez.

Okuldaki öğretmenlerin tamamına yakını iki ayrı safta yer almışlardı. Keskin bir gruplaşmaydı yarattıkları. Birbirleriyle selamlaşmayan, aynı ortamda bulunmamaya dikkat eden, birbirini gördüğünde yolunu değiştiren iki grubun yaşadığı o okulda her şey Arap saçına dönmüştü. Gruplaşma giderek öğrencilere de yayılıyordu. Okulun tek son sınıfı olan bizler, bu gruplaşmadan en çok etkilenen öğrencilerdik. İşin en kötü tarafı, bizi tahrik eden öğretmenlerimizdi. Okulun küçük sınıfları durumun farkında olmasalar da biz, öğretmenlerine göre sınıfları; müttefik ya da muhalif olarak ilan etmiştik bile.

Kavgada bizim öğretmenlerimizin karşısında yer alan öğretmenlerin çoğu bir tesadüf sonucu kısa boylulardı. Nasıl olmuştu bu tesadüf anlamıyorum, ama olmuştu işte. Öğretmenlerimiz fırsatı kaçırır mı hiç. Yapıştırıvermişlerdi lakabı karşı gruba: “Cüceler”. Yatılı bir okulda birileri dile düşmeyiversin, susturun susturabilirseniz. Bütün müttefik sınıflarımıza ezberletmiştik düşman tarafın yeni lakaplarını. Karşı taraf olarak gördüğümüz sınıflardaki herkes için kullandığımız ortak ifade: “Gel cüce, git cüce”. Melek diye tabir ettiğim öğretmenlerimizden birkaçı, herkesin dilindeki bir halk türküsünün sözlerini değiştirmiş ve “cüceler”i anlatır hale getirilerek bize koro şeklinde söyletiyordu. İtiraf etmeliyim ki, bizim tayfanın öğretmenlerinden bazılarının nöbetçi olduğu gecelerde cücelerin sınıflarından küçük bir gürültü duyulduğunda kıyametler kopuyordu. Cezalar her zaman olduğundan daha şiddetli oluyordu.

Soruşturma sonucu, kavganın doğrudan tarafı olan iki öğretmen ilçe dışına gönderilmişti. O güne kadar sınıf öğretmenimiz olan Bahri Bey, Karlıova İlçesine sürülmüştü. Bizlerle olumlu sayılabilecek hiçbir diyalogu olmamasına rağmen bu öğretmenimizin gitmesi bizi çok üzmüştü. Babamızı kaybetmiş gibi etkilemişti bizi onun gidişi. Sınıftaki her öğrenci haftada bir mektup gönderiyordu kendisine. Bahri Bey, mektubumuza ortak cevap veriyordu. Mektubunda her birimize ayrı bir paragraf açarak cevaplıyordu bizi. Yazdığımız koca mektuba verilen bir kısa paragraflık bir cevap bile bizi mutlu etmeye yetiyor, yenisini yazmak için kamçılıyordu.

Ağzımızda: “Ölüm ile ayrılığı tartmışlar, elli dirhem fazla gelmiş ayrılık” türküsü hiç eksik olmamıştı o yarıyıl. Sonra mı? Büyük şair Nazım, “… en fazla bir yıl sürer yirminci asırlarda ölüm acısı” dememiş miydi? Ölüm acısı unutulur da ayrılık acısı unutulmaz mı? Ayrılıklar da unutulacaktı elbet. Bir süre sonra biz de unuttuk, o da.


Ömer ADAR
Ordu Vali Yardımcısı


  

Bu yazı 2012-05-08 saat 22:56:53 eklendi ve 3924 defa okundu

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Ekle Yorum Ekle

Gönderen 20170830caihuali | Tarih 2017-08-30 11:17:04 | Puan:
 coach factory outlet
marc jacobs outlet
cheap ray bans
birkenstock sandals
mlb jerseys wholesale
ugg outlet clearance,ugg outlet online clearance,ugg outlet,uggs outlet,ugg outlet store,ugg outlet coupons,ugg outlet boots,ugg outlet online store,ugg outlet sale
true religion outlet
coach outlet
jordan shoes
michael kors outlet
ugg boots,ugg boots outlet,ugg boots for women,ugg boots on sale,ugg boots clearance,ugg boots for men,ugg boots for kids,ugg boots clearance sale women,ugg boots clearance outlet
oakley sunglasses
air max 1
nike roshe
tods outlet
michael kors handbags
oakley sunglasses wholesale
ralph lauren polo
nike air max
ugg boots
michael kors outlet
air jordan 4
ray ban sunglasses
ray ban sunglasses
polo ralph lauren
mont blanc pens
pandora charms
nike store
coach outlet canada
michael kors outlet
adidas wings
kobe bryant shoes
cheap jordans
coach outlet
nike air max
mbt shoes
fitflops
true religion jeans
michael kors outlet
mulberry sale
ralph lauren uk
longchamp solde
mulberry outlet
true religion outlet
ralph lauren polo
ray ban sunglasses
coach factory outlet
longchamp outlet
canada goose outlet
cheap jordans
ugg outlet
ysl outlet
puma outlet
ugg boots for women,ugg boots,ugg boots outlet,ugg boots on sale,ugg boots clearance,ugg boots for men,ugg boots for kids,ugg boots clearance sale women,ugg boots clearance outlet
hermes birkin
michael kors outlet online
coach outlet store online
burberry outlet
chrome hearts outlet
tory burch outlet
michael kors wallets
ralph lauren polo
ugg boots,ugg boots outlet,cheap uggs boots,ugg boots for women,ugg boots on sale,ugg boots clearance,ugg boots clearance sale women,ugg boots clearance outlet,ugg boots for men,ugg boots for kids
canada goose outlet
nike store uk
coach outlet
cheap nfl jerseys
michael kors
adidas outlet store
valentino outlet
converse shoes
ugg boots
oakley sunglasses
nike air max 2015
moncler jackets
adidas nmd runner
ralph lauren polo
swarovski outlet
hermes belt
polo outlet
ugg outlet
coach factory outlet
canada goose jackets
pandora outlet
ugg outlet,ugg outlet sale,uggs outlet,ugg outlet online clearance,ugg outlet store,ugg outlet coupons,ugg outlet boots,ugg outlet online store
birkenstock outlet
ugg outlet
pandora jewelry
ralph lauren sale
herve leger outlet
canada goose outlet
lebron james shoes
coach outlet
canada goose outlet
christian louboutin outlet
reebok outlet store
longchamp pas cher
fitflops sale
ugg outlet,ugg outlet clearance,uggs outlet,ugg outlet online clearance,ugg outlet store,ugg outlet online store,ugg outlet sale,ugg outlet coupons,ugg outlet boots
canada goose
soccer shoes
ralph lauren outlet
nike shoes
polo ralph lauren
michael kors outlet
nike factory outlet
tory burch outlet
coach outlet online
christian louboutin uk
ray ban sunglasses
canada goose outlet
nike outlet
kate spade outlet
coach outlet online
michael kors outlet
nike blazer pas cher
ray ban sunglasses
oakley sunglasses wholesale
asics
air max uk
air max 90
michael kors handbags
jordan shoes
polo outlet
uggs outlet
ray-ban sunglasses
nike roshe run
polo ralph lauren
canada goose jackets
christian louboutin outlet
coach outlet
mulberry bags
michael kors
fitflops shoes
polo ralph lauren
cazal sunglasses
ugg boots clearance,ugg boots,ugg boots outlet,ugg boots for women,ugg boots on sale,ugg boots for men,ugg boots for kids,ugg boots clearance sale women,ugg boots clearance outlet
christian louboutin outlet
ugg outlet
oakley sunglasses
coach outlet
adidas shoes
kate spade handbags
coach factory outlet
adidas outlet
true religion jeans
giuseppe zanotti outlet
christian louboutin shoes
nfl jersey wholesale
adidas trainers
oakley sunglasses
ugg outlet
pandora charms
nike trainers
reebok trainers
new balance shoes
ralph lauren uk
mulberry bags
kate spade outlet
coach factory outlet
longchamp outlet
ray ban sunglasses
montblanc pens
swarovski crystal
michael kors outlet
coach factory outlet
michael kors outlet
adidas nmd
cheap nhl jerseys
ferragamo shoes
tory burch outlet
canada goose jackets
nba jerseys
jordan shoes
canada goose outlet
fitflops
nike air force 1
coach handbags
mac cosmetics
mulberry outlet store
nike foamposite
kobe shoes
true religion jeans
swarovski crystal
true religion outlet
jordan shoes
coach outlet
true religion jeans
nike huarache
fitflops sale clearance
soccer jerseys
coach outlet online
ferragamo shoes
ray bans
polo outlet
ralph lauren polo shirts
fitflops sale clearance
canada goose outlet
oakley sunglasses
swarovski outlet
prada handbags
ferragamo outlet
bottega veneta outlet
swarovski crystal
cheap snapbacks
longchamp bags
nfl jersey wholesale
adidas shoes
coach outlet online
coach outlet online
fitflops sale clearance
coach outlet online
oakley sunglasses
true religion outlet
coach outlet
coach outlet online
coach outlet
links of london
ugg outlet
coach outlet
polo ralph lauren
cheap jordan shoes
coach outlet
los angeles lakers jerseys
mcm outlet
ralph lauren polo
nfl jerseys wholesale
michael kors outlet
ray ban sunglasses
michael kors handbags
hermes bags
pandora jewelry
burberry outlet
tory burch outlet
michael kors outlet
christian louboutin outlet
christian louboutin shoes
michael kors outlet
cheap nba jerseys
polo ralph lauren
longchamp outlet
coach outlet
christian louboutin online
true religion jeans
cheap mlb jerseys
coach factory outlet
tory burch outlet
true religion jeans
cheap uggs outlet,cheap uggs for sale,cheap ugg boots,cheap uggs for kids,cheap uggs for women,cheap uggs bailey bow,cheap uggs china,cheap uggs for men,cheap uggs for girls,cheap uggs boots for women
michael kors outlet online
mulberry handbags
oakley sunglasses
oakley sunglasses
nike shoes
canada goose jackets
coach outlet clearance
michael kors outlet
oakley sunglasses
pandora outlet
canada goose outlet
ugg boots
nike huarache
polo ralph lauren
ugg outlet
canada goose outlet
canada goose jackets
michael kors bags
longchamp handbags
christian louboutin shoes
oakley sunglasses
hermes outlet
michael kors outlet
mbt shoes outlet
ferragamo outlet
ralph lauren pas cher
coach outlet online
chrome hearts
michael kors factory outlet
oakley sunglasses
prada outlet
polo ralph lauren
futbol baratas
mulberry handbags
ray ban sunglasses
ed hardy clothing
coach outlet
football shirts
lacoste soldes
ugg boots
coach outlet online
coach outlet
thomas sabo
coach factory outlet
nike air max
canada goose outlet
coach outlet online
polo outlet
nike roshe one
polo outlet
canada goose jackets
coach outlet online
kobe 9
kevin durant shoes
coach factory outlet
adidas shoes
cheap snapbacks
true religion jeans
polo outlet
true religion jeans
michael kors handbags
soccer jerseys
longchamp handbags
coach outlet online
oakley sunglasses
fitflops shoes
uggs outlet
pandora jewelry
ray ban sunglasses
coach outlet online
mbt shoes
tory burch shoes
polo ralph lauren
cheap jordans
polo shirts
michael kors outlet
ferragamo shoes
nike free 5
michael kors
cheap nfl jerseys
true religion uk
vans shoes
ray bans
ferragamo outlet
coach outlet
kate spade outlet
swarovski crystal
nike outlet store
true religion jeans
coach outlet
oakley sunglasses
fred perry polo shirts
canada goose jackets
michael kors outlet
coach outlet online
michael kors outlet clearance
oakley sunglasses
tory burch outlet
ray ban sunglasses
oakley sunglasses
michael kors outlet
burberry outlet
canada goose outlet
ralph lauren outlet
cheap oakley sunglasses
air max 90
michael kors outlet
burberry outlet
fitflops outlet
yeezy boost 350
christian louboutin outlet
nike shoes
michael kors outlet
canada goose outlet
christian louboutin outlet
mulberry handbags
coach outlet online
cheap jordans
louboutin shoes
air max 90
cheap uggs
ugg outlet
cartier outlet
nike trainers
yeezy boost
oakley sunglasses
michael kors outlet clearance
coach handbags
michael kors
kate spade handbags
prada sunglasses
oakley sunglasses
ugg outlet
coach handbags
ugg boots
michael kors handbags
ugg boots
canada goose outlet
mulberry handbags
longchamp solde
ugg outlet
true religion jeans
coach outlet
coach outlet
oakley sunglasses
ecco shoes
longchamp pliage
canada goose outlet
ugg outlet,ugg outlet store,uggs outlet,ugg outlet online clearance,ugg outlet coupons,ugg outlet boots,ugg outlet online store,ugg outlet sale
cheap jordans
coach factory outlet
cheap jerseys wholesale
air max uk
ray ban sunglasses
michael kors handbags
longchamp bags
michael kors factory outlet
michael kors outlet
coach outlet
oakley sunglasses wholesale
air max 90
Nike Free shoes
coach outlet
canada goose jackets
Basketball Shoes
oakley sunglasses
tory burch outlet
ugg outlet,uggs outlet,ugg outlet online clearance,ugg outlet store,ugg outlet coupons,ugg outlet boots,ugg outlet online store,ugg outlet sale
ferragamo shoes
ralph lauren outlet
coach outlet online
prada shoes
ray ban sunglasses
adidas uk
michael kors
ray ban sunglasses
pandora jewelry
ray ban sunglasses
cleveland cavaliers jersey
salomon shoes
nike shoes
supra shoes
ray ban sunglasses
michael kors handbags
oakley sunglasses
michael kors outlet online
true religion jeans
lebron james shoes
lacoste polo shirts
basketball shoes
michael kors outlet online
longchamp handbags
20170830caihuali
Gönderen cheap jordans | Tarih 2017-06-28 11:23:57 | Puan:
 cheap jordans
cheap yeezy shoes
Cheap yeezys
wholesale yeezys online
fake yeezys
replica yeezys
cheap jordans online
cheap air jordans for sale
Cheap yeezys for sale
Cheap Jordan 11
wholesale jordan shoes
yeezy boost
cheap yeezys
cheap yeezy 350
Cheap yeezy 750
Cheap yeezy 950
cheap nmd shoes
cheap nmd
Cheap Ultra Boost
cheap jordans
cheap jordans 1
cheap jordans 2
cheap jordans 3
cheap jordans 4
cheap jordans 5
cheap jordans 6
cheap jordans 7
cheap jordans 8
cheap jordans 9
cheap jordans 10
cheap jordans 11
cheap jordans 12
cheap jordans 13
cheap jordans 14
cheap jordans 15
cheap jordans 17
cheap jordans 18
cheap jordans 20
cheap jordans 23
cheap air max
cheap air max 2017
cheap air max 2016
cheap air max 2015
cheap air max 90

http://www.topsneakerwholesale.com/


cheap hats
cheap NFL Snapback Hats
cheap NBA Snapback Hats
cheap MLB Snapback Hats
cheap NHL Snapback Hats
cheap Adidas Snapbacks hats
cheap TMT Snapback hats
cheap Under Armour Hats
cheap Vans Snapbacks Hats
cheap Yeezus Caps
Gönderen lzm | Tarih 2017-03-03 12:17:43 | Puan:
 pandora charms
prada outlet
ray ban online
nike air max
kate spade handbags
prada us
abercrombie outlet
rayban aviator
michael kors outlet online
louis vuitton outlet
michael kors uk
snow boots
kate spade outlet
prada sunglasses
sunglasses hut
michael kors
prada purses
louis vuitton outlet
michael kors outlet
burberry outlet
Coach Outlet Store
chanel
official prada site
coach handbags
coach outlet
coach bag
abercrombie outlet
brand sunglasses
prada bags on sale
michael kors totes
adidas australia
michael kors outlet
beats headphones
ray ban outlet
Nike Hyperdunk 2015
prada bags
kate spade
football jerseys
kate spade outlet online
michael kors australia
prada outlet
moncler jacket
nike jordan shoes
michael kors purses on sale
nike shoes
moncler us
burberry scarf
Pandora bracelet
oakley sunglasses
authentic prada handbags outlet
prada outlet
adidas shoes
michael kors outlet
Adidas Yeezy Boost 350
jimmy choo australia
michael kors outlet
coach outlet online
top sunglasses
Nike Air Jordan
beats studio
nike shox
Jordan Retro Shoes
burberry australia
michael kors outlet
nike outlet
kate spade bags
Jordan retro
sunglasses hut
kate spade black friday
pandora princess ring
baseball jerseys
coach outlet
burberry scarf
coach australia
burberry outlet
ray ban aviator
pandora rings
pandora charms
coach purse
louboutin shoes
KD 8 shoes
ray ban new wayfarer
Michael Kors Outlet
coach outlet
mk handbags
air jordan shoes
Abercrombie Fitch
michael kors uk
MIZUNO Shop US
mcm outlet
coach carter
pandora.com
Pandora Charm
abercrombie and fitch
burberry scarf
Longchamp Outlet
pandora charms
burberry scarfs
burberry outlet online
Oakley Outlet
paul smith sale
prada bags
pandora necklace
ray ban eyeglasses
michael kors bags
air jordan shoes
michael kors bags outlet
coach outlet
pandora bracelet
canada goose sale
coach outlet store
coach outlet
abercrombie outlet
coach outlet
coach outlet
Hugo Boss Online
paul smith
pandora jewelry
Mizuno Shoes
michael kors tote
burberry
Mizuno Wave
pandora rings
coach
abercrombie us
ugg slippers
huaraches
pandora charms black friday
ugg australia
coach factory outlet
prada factory outlet online
coach australia
ray ban wayfarer
Cheap Ray Ban
prada outlet online
michael kors outlet
yeezy boost 350 shoes
pandora charms
kate spade bags outlet
michael kors purses
ray-ban sunglasses
coach outlet
salomon hiking shoes
ray-ban sunglasses
shoes online
kate spade canada
Kate Spade Australia
mens sunglasses
Kevin Durant Shoes
pandora bracelets
prada factory outlet online
pandora charms sale online
Hyperdunk 2016
Canada Goose Outlet
michael kors
pandora necklace charms
burberry outlet online
hockey jerseys
Chanel bags Outlet
michael kors canada
ugg australia
ray ban sunglasses
michael kors online
prada factory outlet online
abercrombie & fitch
hermes bag
coach factory outlet online
mcm factory outlet
pandora australia
michael kors bags
nike air huarache
coach sunglasses
michael kors purses outlet
timberland boots
coach online
michael kors outlet
mk outlet
michael kors
kate spade outlet
coach factory
michael kors outlet
prada bag
cheap moncler jacket
authentic prada outlet online
longchamp outlet
kate spade outlet online
Coach Outlet
nfl jerseys
landinggear
Yeezy 350
pandora rings
michael kors outlet
Chanel Outlet
ray ban sunglasses
kate spade black friday
baseball jerseys
moncler outlet
kate spade
prada outlet online
kate spade
Coach Outlet Online
michael kors black friday
pandora charms
moncler coats
kate spade outlet
abercrombie outlet
Free Run
prada bags
Nike KD 8
moncler jacket
michael kors handbags
ate spade handbags
tiffany co
polo online
Coach Sunglasses Outlet
mlb store
Jordan Retro
paul smith uk
coach outlet
prada glasses
michael kors outlet
nike shoes australia
nike free run
nike jordan shoes
coach outlet
coach bags
bercrombie Nederland
Mizuno Running Shoes
nike huarache
mlb.com
coach shoes
prada official site
official prada site
nike shox shoes
nike outlet
coach outlet online
michael kors outlet
ray ban prescription sunglasses
coach bags
Nike Free
nfl shop
Yeezy Boost 350
longchamp outlet
coach australia
cheap ray ban sunglasses
michael kors outlet
prada outlet online
prada outlet online
michael kors outlet online
nike australia
ralph lauren australia
michael kors outlet
sunglasses sm
Ray Ban Outlet
kate spade bags
prada factory outlet
Michael Kors Canada
cheap basketball shoes
shoes online sale
michael kors purses
burberry australia
jordan shoes
michael kors outlet
adidas australia
oakley sunglasses
polo outlet
Nike Hyperdunk Shoes
coach outlet
asics Australia
coach outlet
burberry outlet
ups tracking
pandora rings jewelry
kate spade outlet
michael kors outlet
nike shoes
CHanel Factory Outlet
yeezy boost 350
kate spade outlet
flash sunglasses
burberry canada
Prada Outlet
football jerseys
pandora bracelet
Ralph Lauren
prada outlet
timberland uk
huaraches shoes
mlb shop
sunglasses outlet
abercrombie outlet us
burberry outlet
wholesale
burberry outlet
beats by dre
pandora jewelry
abercrombie us
pandora ring
prada bags outlet
Nike Jordan Shoes
ralph lauren
michael kors outlet
landing gear
abercrombie fitch
basketball jerseys
coach factory outlet
burberry purse
pandora charms uk
michael kors factory outlet
pandora charms sale
asics shoes
mcm outlet online
abercrombie outlet
china factory sale
pandora australia
landing gears
abercrombie and fitch
Oakley Holbrook
Ralph Lauren Polo
asics shoes Australia
michael kors outlet
michael kors outlet
pandora rings
ugg boots
ray ban sunglasses
abercrombie paris
michael kors outlet
prada outlet
ray-ban sunglasses
Nike Jordans
michael kors outlet
ray ban prescription glasses
nike huarache shoes
michael kors handbags outlet
coach factory outlet
Michael Kors Outlet
pandora rings sale
mlb shop
pandora rings
chanel bag
air jordan retro
mk bags
yeezy boost 350
Basketball shoes
michael kors outlet online
cheap coach purse
véronique Billat
kate spade outlet
michael kors tote
chanel australia
canada goose jacket
prada outlet online
burberry canada
china wholesale
huarache nike
ray ban clubmaster
michael kors us
coach purses
moncler uk
Burberry outlet online
Prada bags
moncler sale
polo outlet online
nike lebron shoes
prada sale
prada online
prada handbags
Billat
nike jordan
yeezy boost 350
pandora australia
nike australia
coach factory outlet
Hermes Outlet
Oakley Holbrook sunglasses
prada outlet online
pandora rings
ray ban polarized
ray ban outlet
coach outlet
pandora bracelet
Coach outlet online
coach sunglasses for women
pandora necklaces
michael kors outlet bags
major league baseball
jordan retro shoes
piumini moncler replica
michael kors outlet
michael kors bags
oakley frogskins
michael kors outlet
coach outlet online
canada goose jacket
michael kors
canada goose sale online
burberry outlet canada
oakley australia
burberry online
moncler mens jackets
michael kors italy
basketball jerseys
official michael kors
pandora charms sale clearance
nike id
louis vuitton australia
michael kors handbags
salomon shoes
oakley frogskins sunglasses
michael kors outlet
louis vuitton outlet
coach outlet online
moncler jacket mens
burberry us
abercrombie and fitch
michael kors handbags
authentic prada outlet online
nike com
tiffany co
Prada Factory Outlet
pandora rings
prada handbags
prada outlet prices
nike basketball shoes
burberry outlet
shoes sale
oakley outlet
nike store
michael kors jet set tote
moncler down jackets
prada outlet online
Hugo Boss Outlet
ray ban sunglasses
adidas yeezy boost 350
ray ban glasses
nike lebron james
lebron james shoes
moncler outlet
pandora uk
michael kors outlet
baseball jerseys
pandora charms sale
prada outlet
michael kors outlet
canada goose outlet
Mizuno Shop
moncler clothing
oakley sunglasses
pandora charms
Hugo Boss Store
Nike Air Jordan
moncler jacket
ugg uk
burberry online
Nike Air Max
pandora australia
prada handbags
coach usa
louis vuitton uk
coach diaper bag
prada outlet online
clk benz
moncler outlet
pandora jewelry
michael kors wallet
nike jordan shoes
coach outlet
pandora uk
pandora rings
Mizuno Shop Japan
louis vuitton factory outlet
burberry outlet canada
coach outlet
coach handbags
louis vuitton outlet
veronique billat
lzm3.3
Gönderen binasa | Tarih 2017-02-23 13:48:27 | Puan:
 
This is a great inspiring article.I am pretty much pleased with your good work.You put really very helpful information.
Gönderen 513169141 | Tarih 2016-01-31 05:20:07 | Puan:
 ugg boots toms outlet michael kors uk outlet michael kors handbags adidas outlet store nike air huarache,nike huarache,nike huarache sneakers,nike huarache shoes canada goose outlet kansas city chiefs futbol baratas rolex watches,swiss watch,replica watches,rolex watches for sale,replica watches uk,rolex watches replica,rolex watches for sales winter jackets outlet nike air max 90 the north face air jordan 4 free shipping ugg outlet louboutin uk michael kors outlet fitflop outlet replica watches cheap ugg boots ysl outlet online polo ralph lauren outlet true religion jeans,cheap true religion jeans,true religion jeans wholesale,true religion outlet,true religion sale,true religion outlet online converse sneakers pandora charms jordan shoes nfl jerseys wholesaleblack friday ferragamo shoes nike shoes michael kors handbags sale mbt sneakers puma shoes michael kors outlet ugg boots on sale ralph lauren polo shirtsoakley sunglasses cheap michael kors handbags clearance new york knicks wedding dresses lebron 12 michael kors outlet online,michael kors,kors outlet,michael kors outlet,michael kors handbags,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors cheap toms cheap ugg boots barbour clothing new york giants uggs on sale baltimore ravens karen millen dresses coach outlet online michael kors outlet store tods shoes nike air max mizuno shoes michael kors handbags canada goose outlet swarovski outletatlanta falcons parajumpers sale ralph lauren polo shirts michael kors handbags nike free run uk moncler coats uggs outlet nike outlet wedding dressesseattle seahawks michael kors uk ugg outlet nike air foamposite one,foamposite,foamposites,foamposite release 2015,foamposite sneakers,foamposites for sale,foamposite gold abercrombie fitch bottega veneta outlet online nba jerseys wholesale longchamp outlet online ugg boots north face outlet online ugg boots nike sneakers philadelphia eagles nba jerseys wholesale kobe 9 elite los angeles lakers tiffany jewelry new balance sale gucci basketball shoes ghd hair straighteners louis vuitton chanel outlet store online iphone cases north face jackets indianapolis colts michael kors outlet store canada goose salecanada goose jackets soccer jerseys,cheap soccer jerseys,cheap soccer jerseys for sale,soccer jersey,usa soccer jersey,football jerseys lebron james shoes,lebron 12,lebron 12 shoes,lebron sneakers,lebron iv,lebron 11,lebron 10 hermes outlet online michael kors outlet store ugg outlet michael kors handbags,michael kors outlet,michael kors outlet online,michael kors,kors outlet,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors michael kors handbags sale ray ban coach outlet,coach outlet online,coach outlet store cyber monday roshe run women kobe bryants shoes 2015 polo ralph lauren uk ralph lauren cheap uggs asics nfl jerseys wholesale nike huarache beats by dr dre prada outlet store ugg outlet ray ban sunglasses michael kors outlet store louis vuitton outlet salomon speedcross 3 michael kors handbags wholesale vans sneakers dallas cowboys oakley sunglasses ray ban sunglasses outlet,ray ban sunglasses,ray ban,rayban,ray bans,ray ban outlet,ray-ban,raybans,ray ban wayfarer,ray-ban sunglasses,raybans.com,rayban sunglasses,cheap ray ban tommy hilfiger outlet michael kors outlet online cheap oakley sunglasses michael kors outlet online oakley outlet mont blanc coach outlet online canada goose sale ugg clearance boston celtics chanel handbags links of london uk moncler outlet miami heat rolex watches pandora outlet canada goose jackets hollister,hollister canada,abercrombie and Haberler

 
Bilgi Bankası
İnteraktif Bölümler İslam Köşesi

 
Hesabınız
 Solhan Haberleri:Bingöl Hakkında Telefon Rehberi:Haber Gönder Haber Arşivi Kur'an-ı Kerim:Üyelik Ol
 Bingöl Haberleri:Köylerimiz Hakkında Ziyaretçi Defteri:Köşe Yazıları TV-Radyo Hadis Alemi:Üye Girişi
 Köy Haberleri:Yüzenada Hakkında Mezunlar Sayfası:Müzik Kutusu Video
Siyer-i Nebi:Şifremi Unuttum
     Şiir Evi Hikayeler İslam Tarihi:Özel Mesajlarım
 

  

 

  

 

 

  

 


© 2006-2012 Tüm Hakları Saklıdır. Solhan.Net |
Bu sitede kullanılan resimler, metinler ve diğer tüm içerikler ancak Solhan.Net kaynak gösterilmek suretiyle kullanılabilir.
Websitemiz PHP-Nuke © 2005 Kodlarına Sahiptir.