online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - >> z- Misafir Yazar >> Ömer ADAR: Asimilasyon mu, Öze Dönüş mü?
  Giriş / Yeni Üyelik
:: Ana Sayfa  ::  Foto Galeri  ::  Solhan  ::  Hesabınız  ::  Forumlar  ::
Solhan.Net
 Ücretsiz Üye Olun
 Favorilere Ekleyin
Ana Menü
 Ana Sayfa
 Forumlar
 Foto Galeri
 Videolar
 Köylerimiz
 Yüzenada
 Bingöl Hakkında
null.gif ________________
 İSLAM KÖŞESİ
 Kur'an Alemi
 Hadisler
 Siyer-i Nebi
 Büyüklerimiz
 İslam Tarihi
null.gif ________________
 HİZMETLER
 Haberler
 Haber Ekle
 Şiir Evi
 Programlar
 Linkler
 Anketler
 E-Devlet
 Zazaca
null.gif ________________
 ÜYELER İÇİN
 Hesabınız
 Özel Mesaj
 Üye Listesi
 Messenger
null.gif ________________
 Solhan.NET
 Bize Ulaşın
 Site Haritası
null.gif ________________
Mezunlar Bölümü


Bu bölümde yer alan eski arkadaşlarınıza ulaşabilir ve kendinizi ekleyerek onların size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
Tıklayın!
Üye Menüsü
Merhaba Misafir

Henüz üye değilseniz, Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Üye Adı:
Şifre:
Giriş:

Üyelik
Son 5 Üye:
Nov 21, 2017efotup Nov 21, 2017ylyhyr Nov 21, 2017omemiviji Nov 21, 2017imofopyg Nov 21, 2017yhecagy  Bugün: 10
Dün: 18
Bekleyen Üyeler :141
Toplam: 13935

Şu An Bağlı
Ziyaretçi: 98
Üye: 1
Toplam: 99

Kayıtlı Üyeler

İstatistikler
 Bugün   :35850
 Dün      :48662
 Toplam :48120337
İsrail'i Boykot Et
Reklam
Kimler Sitedeydi?
efotup: 3 dakika önce
ylyhyr: 32 dakika önce
omemiviji: 55 dakika önce
imofopyg: 59 dakika önce
yhecagy: 2 saat 58 saniye önce
avyvamaw: 3 saat, 24 dakika önce
afelidan: 4 saat, 34 dakika önce
uxufugun: 5 saat, 36 dakika önce
nicoleh7: 6 saat, 31 dakika önce
iwomuwup: 8 saat, 27 dakika önce

Uzaydan Solhan
Büyük resim için tıklayın.
Uzaydan Solhan
Ayrıntılı görmek için resme tıklayın!

Sözlük


16 Dilde Çeviri

Link İstatistik
Toplam Link: 72
Toplam Kategori: 7
Toplam Ziyaret: 64364

Yeni Eklenen
Siteler

· 1: SOLHAN EĞİTİM DERNEĞİ
[Hit: 492]

· 2: www.cevatkose.com.tr
[Hit: 418]

· 3: Netfaresi.org
[Hit: 639]

· 4: Sukyon Köyünün Web Sayfası
[Hit: 441]

· 5: Online İlan Yönetim ve Takip Sistemi
[Hit: 778]

· 6: Solhan.org
[Hit: 1234]

· 7: By Elcewad
[Hit: 629]

· 8: Yazılım-Donanım-Php-Asp-linux
[Hit: 529]

· 9: Omeran.Net
[Hit: 804]

· 10: careerjet.com.tr – Türkiye'deki bütün iş ilanları
[Hit: 837]


En Çok Ziyaret
Edilen Siteler

· 1: Bingolonline.com
[Hit: 2449]

· 2: Solhan'ın İnteraktif Sitesi
[Hit: 2372]

· 3: Murat Köyü
[Hit: 1935]

· 4: Ab-ı Hayat
[Hit: 1926]

· 5: Ş. K. Ersin Ateş İlköğretim Okulu
[Hit: 1755]

· 6: Bingöl Emniyet Müdürlüğü
[Hit: 1679]

· 7: Girvas Web Sitesi
[Hit: 1667]

· 8: Solhan Atatürk İlköğretim Okulu
[Hit: 1608]

· 9: irfanreklam
[Hit: 1549]

· 10: Genç Belediyesi
[Hit: 1524]

Destekleyenler
 Canliradyo.gen.al

NOT: Üyeler ve misafirler tarafından yazılan tüm yorumlar sahiplerine aittir ve sitemiz sorumlu tutulamaz.
z- Misafir Yazar
Ekle: Facebook'a ekle Google'a ekle Twitter'a ekle Digg'e ekle DEL.ICO.US technorati tusul
Arkadaşınıza gönderin Arkadaşınıza gönderin
Yazara Mesaj Yaz Yazara Mesaj Yaz
Sayfayı Yazdır Sayfayı Yazdır
Yorum Ekle Yorum Ekle
Yazarın son 5 yazısı
Anasayfaya Geri DönÖmer ADAR: Sınıf Başkanlığının Yeğenden Amcaya Geçmesi
Anasayfaya Geri DönÖmer ADAR: Asimilasyon mu, Öze Dönüş mü?
Anasayfaya Geri DönÖmer ADAR: Najıka Nure’nin Kötü Kaderi
Anasayfaya Geri DönÖmer ADAR: Yüzenada’nın İnanılmaz Hikâyesi
Anasayfaya Geri DönÖmer ADAR: Solhan YİBO'da Horoz Dövüşü


Anasayfaya Geri Dön Anasayfaya Geri Dön

Karakter boyutu:13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto


  Ömer ADAR: Asimilasyon mu, Öze Dönüş mü?  


Bir asimilasyon lafı dolaşıp duruyor ortalıkta; küçük bir azınlığın bilinçli kullandığı bu müphem sözcük, birçoğunun ağzından anlamsız ve gelişigüzel çıkıyor. Ayrılıkçı Kürt milliyetçileri yıllardır kafamızı şişirircesine kullandılar bu sözcüğü.

İçine almak, bütünleştirmek eylemlerini tanımlayan asimilasyon; farklı kökenden gelen azınlıkları veya etnik grupları, bunların kültür birikimlerini, kimliklerini baskın doku ve yapı içinde eriterek yok etme sürecinin adıdır.

Asimilasyon politikasına yönelik eleştirel düşünceler kısmen haklı olmakla birlikte kimi Kürtçü yazar ve düşünürler, tartışmayı gerçek mecrasından çıkararak asimilasyon konulu eleştirilerini kendi kötü emellerine alet ederek Kürt Halkını bin yıldır birlikte yaşadığı Türk Halkından koparmada kullandılar. Herkesin ağzında farklı anlamlara bürünen bu sözcük, bağımsız bir devlete giden yolu açmada önemli bir araç oldu onlar için. Üzüm yemek hiçbir zaman amaçları olmadı, hep bağcı dövmeyi amaç edindiler. Tabiri caizse yukarıda tarif etmeye çalıştığımız kelimenin adeta ırzına geçtiler.

Onları dinlediğinizde hayret edersiniz; sanırsınız ki anlatılan bu ülke değil bir başka ülkeden söz ediliyor. Onlara göre; Kürtler, Ortadoğu’nun yerleşik ve en eski halklarından biridir. Yüksek dağlarda, yaylalarda, ovalarda özgürce yaşamını yürüten, medeniyet yaratan bir halktır. Dışarıdan gelen barbar istilacılar, onların hayatına müdahale ederek, kendi ülkeleri Kürdistan’da özgürce yaşama olanağını ellerinden aldılar. Kürtlerin Türkleştirilmesi katı bir devlet politikası olarak hak ve özgürlükleri, insani bütün değerleri ayaklar altına alan bir tarzda sürdürüldü. Kürtçe konuşma yasaklandı. Kürtçe konuşanlar, ağır para ve hapis cezalarına çarptırıldılar. Devletin bu inkâr ve Türkleştirme, ulusal hak gaspına karşı çıkan Kürtler, toplu olarak katledildiler, cezaevlerine dolduruldular ve cezalandırıldılar; toplu işkencelere, sürgünlere tabi tutuldular.

Gerçek dertleri günümüzde artık kimsenin tasvip edilemeyeceği asimilasyon politikalarına son vermek olmayan ayrılıkçı Kürt Milliyetçilerine yaranmak mümkün olmadı, olmayacak da. Devlet ne kadar adım atarsa atsın onlar tatmin olmayacak. Zaten buna niyetleri de yok. Onlar için asimilasyonun sonlandırılmasından çok onun istismar edilerek kullanılmasıdır önemli olan. Son dönemlerde yaptıkları iş budur. Onlara göre; Kürtlerin, kendi dillerini evde, sokakta konuşmaları; Kürtçe kursların açılması, Üniversitelerde Kürtçe bölümlerin faaliyete geçmesi; gerek devletin gerekse gerçek ve özel kişilerin 24 saat süreyle Kürtçe televizyon yayını yapmış olması; Kürtçe dergilerin, kitapların yayınlanması; Milli Eğitim Bakanlığına bağlı her türlü eğitim kurumlarında Kürtçenin seçmeli ders olarak okutulacak olması asimilasyon sürecinin sonlandırıldığı anlamına gelmez.

Ne yazık ki ayrılıkçı Kürtçülerin bu insafsız, sınır tanımaz ve anlaşılmaz değerlendirmelerinden etkilenen bazı Zaza aydınlar da aynı yoldan yürüyerek benzer ifadeleri Zazalar için kullanmaktan geri kalmamışlardır.

Bu ülkede koca bir ömür tüketen birisi olarak bu anlamsız ve abartılı ifadeye katılmam elbette ki mümkün değildir. Özellikle askeri darbelerle sıkıyönetim dönemlerinde özgürlüklerin topluca kısıtlandığı ve adeta kullanılamaz durumda olduğu zamanlar ülkemizin güzide insanları topluca mağduriyet yaşamıştır. Bir travma şekline dönüşen bu mağduriyetten Türk soyuna mensup vatandaşlarımız gibi Kürt vatandaşlarımız da paylarını almışlardır. Oysa Kürt milliyetçileri Türk Halkının mağduriyetini göz ardı ederek yalnız Kürtlerin mağduriyetlerini öne çıkarmaktadır. Bu durum gerçeği yansıtmaktan uzaktır. Altmış yıla yakın ömrümün yarısını Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde geçiren biri olarak bu ifadelere katılamıyorum.

Bir kere hiç kimse Kürtçe veya Zazaca konuştu diye bırakın ağır cezayı, hafif para cezasına dahi çarptırılmadı bu güne kadar. Yapılanlar, yukarıda belirtildiği gibi sadece askeri dikta yönetimlerine özgü uygulamalardır. Bununla birlikte kişisel hatalara dayalı kimi münferit uygulamaların yok olduğu söylenemez. Ancak böyle bir devlet politikasının olduğunu ben şahsen ne gördüm ne de yaşadım. Kürtçe konuşanların topluca ceza evlerine dolduruldukları, katledildikleri, işkenceye tabi tutuldukları yönündeki gerçeğe aykırı ifadeler komiktir.

Bu ülkede gerek Cumhuriyet öncesi gerekse sonrasında daima Kürtçe ya da Zazacayı günlük hayatında çok rahat bir şekilde konuşabilen insanlar, devletin en yüksek mevkilerine bürokrat, siyasetçi ve iş adamı olarak gelebilmişlerdir. Örnekleri sayılamayacak kadar çoktur. Bu yazıyı okuyan her okuyucumuz çevresine bakındığında söylediklerime hak verecektir. Anamızın, ninemizin kendisini ifade edebildiği tek dil olan Kürtçe ya da Zazacayı konuşmalarını hiçbir dönem yasaklattırmadık, yasaklattırmayız da; aksine ifadeler maksatlıdır, gerçeğe aykırıdır.

Zazaların kim oldukları ve nereden geldikleri hususu açıklanmadan asimile edildiğini ileri sürmek doğru bir düşünce olmayacağı kanaatindeyim. Zazalar diye tabir edilen bu halkın bin yıl önce ne konuştuğu, beş yüz yıl, hatta yüz yıl önce nasıl bir dil kullandıklarının tespitini yapmadan Türkler ya da Kürtler tarafından gerçekten asimile edilip edilmediğini söyleyemeyiz. Bu sebeple, önce Zazaların kim olduklarını ve nereden geldiklerini, geldikleri coğrafyada bundan önce hangi dili kullandıklarını çok kısa ifade ettikten sonra asimilasyona maruz kalıp kalmadıklarını açıklamaya çalışacağım.

Zazaların Orta Asya’da yaşayan bazı Türk oymak ve kabilelerin Horasan ve Hazar’ın sahil kesimlerine yerleşerek yüzlerce yıl Acemlerle iç içe yaşamalarıyla kısmen de kültürlerini, büyük ölçüde dillerini değiştirerek Farsçaya yakın ve akraba denilebilecek bir dil kullanmalarıyla ortaya çıkmışlardır. Burada zikrettiğim tarihsel olayları yüzlerce tarihçi söz birliği edercesine dile getirmekte ve pek çok delillerle desteklemektedir. Ancak, tarihi gerçekler bu kadar net iken son yıllarda ortaya çıkan bazı araştırmacılar, Zazaca dilinin Farsçaya akraba bir dil tanımlaması tespitinden hareket ederek Zazaların İrani kökenli olduğunu söylemektedir. Oysa Zazacanın İrani dil grubuna girdiğine itiraz eden yok zaten. Zazalar, İran’a geçici de olsa yerleştikleri yüzlerce yıllık bir süre içinde Farsça kelimeleri dillerine hakim kılarak Zazaca denilen dili oluşturdular. Bu şekilde oluşan bir dilin İrani dil grubuna dahil olmasından daha doğal ne olabilir ki? Esas aydınlatılması gereken şey Zazaların kim olduklar İran coğrafyasına nereden geldikleri hususudur.

Bugün önümüze konan bütün araştırmalar, Zazaların yeryüzünde iki değişik yörede yaşamakta olduklarını göstermektedir. Anadolu ile İran’ın Hazar kıyılarıdır bu iki coğrafyalar. Bu durumda, Zazaların iki ayrı yerde aynı anda türediklerini ve tarih sayfasında boy gösterdiklerini söyleyemeyeceğimize göre ilk olarak ya İran’da ya da Anadolu’da ortaya çıkıp diğer yere göç ettiğini sonucuna ulaşabiliriz. Hiçbir tarihçi Anadolu’dan İran ya da daha doğuya bir insan göçünün olduğunu söylememiştir. Ama tersi yöndeki göçlerin varlığını yüzlerce tarihçi tüm delil ve belgeleriyle ortaya koyabilmektedir. Bu cümleden olarak Zazaların önce Orta Asya’da yaşadıklarını, oradan çeşitli sebeplerle batıya göç ederek Hazar’ın kıyısına yerleştiklerini, orada yüzlerce yılı bulan yaşamlarında sürekli şekilde Türkçe kelime ve ifadeleri terk ettiklerini, bunların yerine içi içe yaşadıkları Acemlerden etkilenerek Farsça kelime ve ifadeleri kullanma sürecini yaşayarak Zazaca denilen dile ulaştıklarını öğrenmekteyiz.

Bu halkın kullanmakta olduğu dilin neredeyse yüzde yetmişi Farsçaya teslim olmasına rağmen yine de Türklüklerini unutmamalarından dolayı Anadolu Selçuklularının kardeşliğini ve onlarla birlikte yaşama arzularını yenememişler ve kardeşlerine sığınmak üzere çok büyük bir kısmı Anadolu’ya göç etmişlerdir. Göç etmelerine neden olan olaylar arasında Acemlerin onlara hiçbir zaman bitmek bilmeyen baskılarının da önemi büyüktür.

Zazaların İrani olduğunu ifade eden yazar ve araştırmacılarına sormak isterim. Eğer Zazalar dediğiniz gibi İrani olsalardı neden saf Farsça konuşanlar Anadolu’ya göç etmedi de yalnız Farsçaya benzeyen ama Farsça olmayan bir dili konuşan bu halk göç etmeyi seçti? Bunun cevabı gayet açıktır. Onlar Harzemşah diye bilinen Türklerdi. Acemler hiçbir zaman onları kendilerinden saymadılar, onlara hep gidici gözüyle baktılar ve bir an önce gitmeleri gerektiğini söyleyip durdular sözle, eylemle.

İrancı Zazalara bir sorum daha olacak? Bu acemler koca Osmanlının dilini bile esir almayı başarmışken çepe çevre kuşattıkları kendi milletinden olanların nasıl Farsçadan bu kadar farklı olan bir dil kullanmalarına izin verdiler, ya da tersinden düşünerek soralım. Üç taraftan Acemlerle bir taraftan da koca Hazar Denizi tarafından çepe çerce kuşatılmış bu sözüm ona İranlılar nasıl oldu da hiç gereği yokken konuşmakta oldukları Farsça dillerini değiştirerek Zazaca denilen dile dönebildiler. Farsçaya yabancı olan onca kelimeyi kimden öğrendiler de Zazalaştılar. Bilindiği üzere Zazacadaki kelimelerin yaklaşık olarak yüzde kırkı Farsça dışındaki dillerdendir. Ayrıca o coğrafyada kalan bir buçuk milyon insan nasıl oldu da bu güne kadar hala İran’ın içinde yaşayıp başka hiçbir kültür ve toplumla iletişim kurma imkanı bulamamasına rağmen Zazaca denilen bu dili muhafaza ederek günümüze kadar getirebilmişlerdir.

Bu sorularımın cevabı hem kolay hem de çok zordur. Benim gibi düşünenler için çok kolaydır. Çünkü bu insanlar farklı bir kültürden farklı bir dilden gelmişlerdir. Burada asimilasyona uğradıktan sonra Anadolu’ya göç edip gitmişlerdir. Yani asıl asimilasyona İran’da Acemler tarafından maruz bırakılmışlardır. Şimdi Anadolu’da maruz kaldıkları dil değişimi ve Zazacanın unutulmaya maruz kalması bir nevi aslına dönüştür; yani bu halkın İran’a gelmeden önce kullandıkları esas dillerine dönüştür bir nevi.

Ben bu gerçeğe rağmen Zazacanın yaşatılmasından yana olup Zazacanın unutturulmaya çalışılması sürecini asimilasyon olarak değerlendiriyorum. Her ne kadar Zazaların ilk dili Türkçeyse de benim gibi Zazacayı anadili olarak gören herkes, bu dilin korunması, geliştirilmesini ister. Bu dilin unutulmaya yüz tutmasını tasvip etmez, hatta bundan rahatsızlık duyar. Bu ilginç dilin silinip unutulmasına yönelik politikaları ben de pek çok kişi gibi Zazaların asimilasyonu olarak görmekteyim. Ancak bu gerçeği öze dönüş olarak da belirtmek zorundayız. Çünkü Zazaları bin yıl önce konuştukları dil öz ve öz Türkçeydi.

Bir şeyi daha söylemeden bu yazıyı sonlandırmak istemiyorum. Bazı yazar ve araştırmacılar Zazaların çok daha eski tarihlerde hatta Türklerden önce Anadolu’ya yerleştiklerini ve yaşadıklarını söylerler. Ama sadece söylemekle yetinirler. Tıpkı Zazaların İrani kökenli olduğunu söyleyenler gibi. Bu iddialarını ispatlamaya yarayacak hiçbir bulgu ve belge ibraz edemezler. Bu iddialarına yer verirken farkında olarak ya da olmayarak Zazaların aptal, üretememiş bir toplum olduğunu ima ederler. Çünkü bu ifadelerini görenler haklı olarak “peki binlerle ifade edilen yıllarda burada oturmuş, ikamet etmiş Zaza denilen toplum hiç mi bir şey üretememiş; nerede hanlarınız, hamamlarınız, köprüleriniz; onu bırakalım bir tek çömlek parçası gösterin” denildiğinde verecek cevap bulamadıklarını görüyoruz.

Ey aklıeveller, Zazalar sizin belirttiğiniz gibi geri zekalı ve aptal değiller, Anadolu’da var olan her tarihi eserde kardeşleri olan Selçuklularla beraber el ele, gönül gönüle Anadolu’yu bir baştan diğer başa kadar hanlar hamam ve kervansaraylarla donatmışlardır. Kendilerini Kardeşleri olan Selçuklulardan ayrı saymamışlardır. Hatta Moğolların fitneleri sonucu Selçuklularla aralarında meydana gelen bir savaşta hiçbir Harzemşahlı savaşmak istememiş, biz kardeşlerimizle savaşmayız deyip silahlarını onlara teslim etmişlerdir.

Bütün bu açıklamalarımın sonucunda Zazaların maruz kaldıkları ilk asimilasyon İran’da yaşadıkları dönemde Acemlerin eseridir. Bu büyük tahribat sonucu kullandıkları Türkçe dili yüzde altmış-yetmiş oranında değişime uğramıştır. Anadolu’ya gelip yerleşen Zazalar, uzun süren ikinci dönemde ise kısmen Kürtler kısmen de Türkler tarafından asimilasyona uğramışlardır. Türkçeyi kullanmaya başlayan Zazaların durumu asimilasyon yerine öze dönüş, aslına dönüş olarak ifade edilebilir, ama Kürtleşen Zazaların durumunu anlamak ve izah etmek mümkün değildir. Başta Diyarbakır olmak üzere, yörede Kürtlerle iç içe yaşayan Zazaların maruz kaldıkları muamele ise Zazaların uğradığı ikinci asimilasyon dalgasıdır.

Bu gün Türklerin Zazaları asimile etmeyi sürdürdüğü iddialarına tam olarak katılmak mümkün değildir. Zira Zaza denilen vatandaşlarımızın kendilerine haksız ve insafsızca uygulanan asimilasyon politikası sonucu unuttukları esas dili olan Türkçeyi yeniden öğrenmesi onların en doğal hakkıdır. Bu gün bilim dili olmayı başarmış esas dilimiz olan Türkçe yerine bin yıl önce İran’da bize zorla öğretilen 300-500 kelimeden ibaret bir yerel dile mahkûm edilmemiz beklenmemelidir. Bu kısır yerel dil ile bilimsel çalışmaları nasıl yapar, nasıl yayarız; örneğin Evrim ya da Yaradılış Teorilerini okullarda öğrenim gören çocuklarımıza nasıl anlatabileceğiz. Ben denedim; olmadı.

Türkçeye dönmekle özümüze dönmüş oluyoruz. Kimi çevrelerin dediği gibi Türkçe diline yönelmekle biz aslımızı inkar etmiyoruz, aksine aslımıza dönüyoruz. Aslımız Harzem Türküne dayanmaktadır. Bu sürece karşı çıkanlar farkında olmadan aslını inkar etmektedir. Benden söylemesi…Ömer ADAR
Bingöl-Solhan Yenidal Köyü


  

Bu yazı 2014-02-23 saat 19:49:25 eklendi ve 1751 defa okundu

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Ekle Yorum Ekle

Gönderen 20170830caihuali | Tarih 2017-08-30 05:45:52 | Puan:
 coach factory outlet
marc jacobs outlet
cheap ray bans
birkenstock sandals
mlb jerseys wholesale
ugg outlet
clearance,ugg outlet online clearance,ugg outlet,uggs outlet,ugg outlet
store,ugg outlet coupons,ugg outlet boots,ugg outlet online store,ugg
outlet sale

true religion outlet
coach outlet
jordan shoes
michael kors outlet
ugg boots,ugg
boots outlet,ugg boots for women,ugg boots on sale,ugg boots
clearance,ugg boots for men,ugg boots for kids,ugg boots clearance sale
women,ugg boots clearance outlet

oakley sunglasses
air max 1
nike roshe
tods outlet
michael kors handbags
oakley sunglasses wholesale
ralph lauren polo
nike air max
ugg boots
michael kors outlet
air jordan 4
ray ban sunglasses
ray ban sunglasses
polo ralph lauren
mont blanc pens
pandora charms
nike store
coach outlet canada
michael kors outlet
adidas wings
kobe bryant shoes
cheap jordans
coach outlet
nike air max
mbt shoes
fitflops
true religion jeans
michael kors outlet
mulberry sale
ralph lauren uk
longchamp solde
mulberry outlet
true religion outlet
ralph lauren polo
ray ban sunglasses
coach factory outlet
longchamp outlet
canada goose outlet
cheap jordans
ugg outlet
ysl outlet
puma outlet
ugg boots for
women,ugg boots,ugg boots outlet,ugg boots on sale,ugg boots
clearance,ugg boots for men,ugg boots for kids,ugg boots clearance sale
women,ugg boots clearance outlet

hermes birkin
michael kors outlet online
coach outlet store online
burberry outlet
chrome hearts outlet
tory burch outlet
michael kors wallets
ralph lauren polo
ugg boots,ugg boots
outlet,cheap uggs boots,ugg boots for women,ugg boots on sale,ugg boots
clearance,ugg boots clearance sale women,ugg boots clearance outlet,ugg
boots for men,ugg boots for kids

canada goose outlet
nike store uk
coach outlet
cheap nfl jerseys
michael kors
adidas outlet store
valentino outlet
converse shoes
ugg boots
oakley sunglasses
nike air max 2015
moncler jackets
adidas nmd runner
ralph lauren polo
swarovski outlet
hermes belt
polo outlet
ugg outlet
coach factory outlet
canada goose jackets
pandora outlet
ugg outlet,ugg outlet
sale,uggs outlet,ugg outlet online clearance,ugg outlet store,ugg outlet
coupons,ugg outlet boots,ugg outlet online store

birkenstock outlet
ugg outlet
pandora jewelry
ralph lauren sale
herve leger outlet
canada goose outlet
lebron james shoes
coach outlet
canada goose outlet
christian louboutin outlet
reebok outlet store
longchamp pas cher
fitflops sale
ugg outlet,ugg
outlet clearance,uggs outlet,ugg outlet online clearance,ugg outlet
store,ugg outlet online store,ugg outlet sale,ugg outlet coupons,ugg
outlet boots

canada goose
soccer shoes
ralph lauren outlet
nike shoes
polo ralph lauren
michael kors outlet
nike factory outlet
tory burch outlet
coach outlet online
christian louboutin uk
ray ban sunglasses
canada goose outlet
nike outlet
kate spade outlet
coach outlet online
michael kors outlet
nike blazer pas cher
ray ban sunglasses
oakley sunglasses wholesale
asics
air max uk
air max 90
michael kors handbags
jordan shoes
polo outlet
uggs outlet
ray-ban sunglasses
nike roshe run
polo ralph lauren
canada goose jackets
christian louboutin outlet
coach outlet
mulberry bags
michael kors
fitflops shoes
polo ralph lauren
cazal sunglasses
ugg boots
clearance,ugg boots,ugg boots outlet,ugg boots for women,ugg boots on
sale,ugg boots for men,ugg boots for kids,ugg boots clearance sale
women,ugg boots clearance outlet

christian louboutin outlet
ugg outlet
oakley sunglasses
coach outlet
adidas shoes
kate spade handbags
coach factory outlet
adidas outlet
true religion jeans
giuseppe zanotti outlet
christian louboutin shoes
nfl jersey wholesale
adidas trainers
oakley sunglasses
ugg outlet
pandora charms
nike trainers
reebok trainers
new balance shoes
ralph lauren uk
mulberry bags
kate spade outlet
coach factory outlet
longchamp outlet
ray ban sunglasses
montblanc pens
swarovski crystal
michael kors outlet
coach factory outlet
michael kors outlet
adidas nmd
cheap nhl jerseys
ferragamo shoes
tory burch outlet
canada goose jackets
nba jerseys
jordan shoes
canada goose outlet
fitflops
nike air force 1
coach handbags
mac cosmetics
mulberry outlet store
nike foamposite
kobe shoes
true religion jeans
swarovski crystal
true religion outlet
jordan shoes
coach outlet
true religion jeans
nike huarache
fitflops sale clearance
soccer jerseys
coach outlet online
ferragamo shoes
ray bans
polo outlet
ralph lauren polo shirts
fitflops sale clearance
canada goose outlet
oakley sunglasses
swarovski outlet
prada handbags
ferragamo outlet
bottega veneta outlet
swarovski crystal
cheap snapbacks
longchamp bags
nfl jersey wholesale
adidas shoes
coach outlet online
coach outlet online
fitflops sale clearance
coach outlet online
oakley sunglasses
true religion outlet
coach outlet
coach outlet online
coach outlet
links of london
ugg outlet
coach outlet
polo ralph lauren
cheap jordan shoes
coach outlet
los angeles lakers jerseys
mcm outlet
ralph lauren polo
nfl jerseys wholesale
michael kors outlet
ray ban sunglasses
michael kors handbags
hermes bags
pandora jewelry
burberry outlet
tory burch outlet
michael kors outlet
christian louboutin outlet
christian louboutin shoes
michael kors outlet
cheap nba jerseys
polo ralph lauren
longchamp outlet
coach outlet
christian louboutin online
true religion jeans
cheap mlb jerseys
coach factory outlet
tory burch outlet
true religion jeans
cheap uggs
outlet,cheap uggs for sale,cheap ugg boots,cheap uggs for kids,cheap
uggs for women,cheap uggs bailey bow,cheap uggs china,cheap uggs for
men,cheap uggs for girls,cheap uggs boots for women

michael kors outlet online
mulberry handbags
oakley sunglasses
oakley sunglasses
nike shoes
canada goose jackets
coach outlet clearance
michael kors outlet
oakley sunglasses
pandora outlet
canada goose outlet
ugg boots
nike huarache
polo ralph lauren
ugg outlet
canada goose outlet
canada goose jackets
michael kors bags
longchamp handbags
christian louboutin shoes
oakley sunglasses
hermes outlet
michael kors outlet
mbt shoes outlet
ferragamo outlet
ralph lauren pas cher
coach outlet online
chrome hearts
michael kors factory outlet
oakley sunglasses
prada outlet
polo ralph lauren
futbol baratas
mulberry handbags
ray ban sunglasses
ed hardy clothing
coach outlet
football shirts
lacoste soldes
ugg boots
coach outlet online
coach outlet
thomas sabo
coach factory outlet
nike air max
canada goose outlet
coach outlet online
polo outlet
nike roshe one
polo outlet
canada goose jackets
coach outlet online
kobe 9
kevin durant shoes
coach factory outlet
adidas shoes
cheap snapbacks
true religion jeans
polo outlet
true religion jeans
michael kors handbags
soccer jerseys
longchamp handbags
coach outlet online
oakley sunglasses
fitflops shoes
uggs outlet
pandora jewelry
ray ban sunglasses
coach outlet online
mbt shoes
tory burch shoes
polo ralph lauren
cheap jordans
polo shirts
michael kors outlet
ferragamo shoes
nike free 5
michael kors
cheap nfl jerseys
true religion uk
vans shoes
ray bans
ferragamo outlet
coach outlet
kate spade outlet
swarovski crystal
nike outlet store
true religion jeans
coach outlet
oakley sunglasses
fred perry polo shirts
canada goose jackets
michael kors outlet
coach outlet online
michael kors outlet clearance
oakley sunglasses
tory burch outlet
ray ban sunglasses
oakley sunglasses
michael kors outlet
burberry outlet
canada goose outlet
ralph lauren outlet
cheap oakley sunglasses
air max 90
michael kors outlet
burberry outlet
fitflops outlet
yeezy boost 350
christian louboutin outlet
nike shoes
michael kors outlet
canada goose outlet
christian louboutin outlet
mulberry handbags
coach outlet online
cheap jordans
louboutin shoes
air max 90
cheap uggs
ugg outlet
cartier outlet
nike trainers
yeezy boost
oakley sunglasses
michael kors outlet clearance
coach handbags
michael kors
kate spade handbags
prada sunglasses
oakley sunglasses
ugg outlet
coach handbags
ugg boots
michael kors handbags
ugg boots
canada goose outlet
mulberry handbags
longchamp solde
ugg outlet
true religion jeans
coach outlet
coach outlet
oakley sunglasses
ecco shoes
longchamp pliage
canada goose outlet
ugg outlet,ugg
outlet store,uggs outlet,ugg outlet online clearance,ugg outlet
coupons,ugg outlet boots,ugg outlet online store,ugg outlet sale

cheap jordans
coach factory outlet
cheap jerseys wholesale
air max uk
ray ban sunglasses
michael kors handbags
longchamp bags
michael kors factory outlet
michael kors outlet
coach outlet
oakley sunglasses wholesale
air max 90
Nike Free shoes
coach outlet
canada goose jackets
Basketball Shoes
oakley sunglasses
tory burch outlet
ugg outlet,uggs
outlet,ugg outlet online clearance,ugg outlet store,ugg outlet
coupons,ugg outlet boots,ugg outlet online store,ugg outlet sale

ferragamo shoes
ralph lauren outlet
coach outlet online
prada shoes
ray ban sunglasses
adidas uk
michael kors
ray ban sunglasses
pandora jewelry
ray ban sunglasses
cleveland cavaliers jersey
salomon shoes
nike shoes
supra shoes
ray ban sunglasses
michael kors handbags
oakley sunglasses
michael kors outlet online
true religion jeans
lebron james shoes
lacoste polo shirts
basketball shoes
michael kors outlet online
longchamp handbags
20170830caihuali
Gönderen cheap jordans | Tarih 2017-06-28 10:05:18 | Puan:
 cheap jordans
cheap yeezy shoes
Cheap yeezys
wholesale yeezys online
fake yeezys
replica yeezys
cheap jordans online
cheap air jordans for sale
Cheap yeezys for sale
Cheap Jordan 11
wholesale jordan shoes
yeezy boost
cheap yeezys
cheap yeezy 350
Cheap yeezy 750
Cheap yeezy 950
cheap nmd shoes
cheap nmd
Cheap Ultra Boost
cheap jordans
cheap jordans 1
cheap jordans 2
cheap jordans 3
cheap jordans 4
cheap jordans 5
cheap jordans 6
cheap jordans 7
cheap jordans 8
cheap jordans 9
cheap jordans 10
cheap jordans 11
cheap jordans 12
cheap jordans 13
cheap jordans 14
cheap jordans 15
cheap jordans 17
cheap jordans 18
cheap jordans 20
cheap jordans 23
cheap air max
cheap air max 2017
cheap air max 2016
cheap air max 2015
cheap air max 90

http://www.topsneakerwholesale.com/


cheap hats
cheap NFL Snapback Hats
cheap NBA Snapback Hats
cheap MLB Snapback Hats
cheap NHL Snapback Hats
cheap Adidas Snapbacks hats
cheap TMT Snapback hats
cheap Under Armour Hats
cheap Vans Snapbacks Hats
cheap Yeezus Caps
Gönderen kellychen | Tarih 2017-03-14 06:19:35 | Puan:
 
Cheap MLB Snapback hats Cheap Snapback hats Cheap Snapbacks Cheap NHL Sport Snapbacks Cheap NCAA College Hats Cheap NBA hats Cheap NFL hats cheap nba caps tisa snapback Cheap MLB Snapback Cheap Snapback hats Cheap Snapbacks Cheap NHL Sport Snapbacks Cheap NCAA College Hats Cheap NBA Snapback Cheap NFL Snapback cheap nba caps tisa snapback Cheap MLB Snapback Cheap Snapback hats Cheap Snapbacks Cheap NHL Sport Snapbacks Cheap NCAA College Hats Cheap NBA hats Cheap NFL hats cheap nba caps tisa snapback Cheap MLB Snapback Cheap Snapback hats Cheap Snapbacks Cheap NHL Sport Snapbacks Cheap NCAA College Snapback Cheap NBA Snapback Cheap NFL Snapback cheap nba caps tisa snapback 5 Cheap MLB hats Cheap Snapback hats Cheap Snapbacks Cheap NHL Sport hats Cheap NCAA College hats Cheap NBA hats Cheap NFL Snapback hats cheap nba caps tisa snapback 6 Cheap MLB Snapbacks Cheap Snapback hats Cheap Snapbacks Cheap NHL Sport Snapbacks Cheap NCAA College Snapbacks Cheap NBA Snapbacks Cheap NFL Snapback cheap nba caps tisa snapback 7Cheap MLB hats Cheap Snapback hats Cheap Snapbacks Cheap NHL Sport hats Cheap NCAA College hats Cheap NBA hats Cheap NFL hats cheap nba caps tisa snapback 8 Cheap MLB SnapbacksCheap Snapback hats Cheap Snapbacks Cheap NHL Snapbacks Cheap NCAA College Snapbacks Cheap NBA Snapbacks Cheap NFL Snapback cheap nba caps tisa snapback 9 Cheap MLB Snapbacks Cheap Snapback hats Cheap Snapbacks Cheap NHL Snapbacks Cheap NCAA College Snapbacks Cheap NBA Snapbacks Cheap NFL Snapback cheap nba caps tisa snapback 10 cheap jordans Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan12 Cheap Air Jordan 11 11 cheap jordans Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 12 cheap jordans Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes 13 cheap jordans Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes 14 cheap jordans cheap jordans for sale Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes 15 cheap jordans cheap jordans for sale Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes 16 Cheap MLB Snapbacks Cheap Snapback hats Cheap SnapbacksCheap NHL Snapbacks Cheap NCAA College Snapbacks Cheap NBA Snapbacks Cheap NFL Snapback cheap nba caps tisa snapback 17 cheap jordans cheap jordans for sale Cheap Air Jordanscheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes 18 cheap jordans cheap jordans for sale Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes 19 cheap jordans cheap jordans for sale Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes 20 cheap jordans cheap jordans for sale Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes 21 cheap jordans cheap jordans for sale Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes 22 cheap jordans cheap jordans for sale Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11wholesale jordan shoes 23 cheap jordans cheap jordans for sale Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes 24 cheap jordans cheap jordans for sale Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shippingcheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes 25 cheap jordans cheap jordans for sale Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes cheap jordans cheap jordans for sale Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12 Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes 27cheap jordans cheap jordans for sale Cheap Air Jordans cheap retro jordans cheap jordan shoes cheap jordans free shipping cheap jordans online cheap air jordans for sale Cheap Air Jordan 12Cheap Jordan 11 wholesale jordan shoes adidas ultra boost adidas ultra boost uncaged adidas ultra boost white adidas ultra boost black adidas yeezy adidas uk adidas yeezy boost adidas yeezy boost 350 yeezy boost 350 yeezy ultra boost Adidas Yeezy 350 Boost Yeezy 350 Yeezy Boost 350 V2 Yeezy Boost 350 Cheap Yeezys yeezy boost 350 cheap adidas yeezys cheap yeezys uk cheap yeezy boost Adidas Yeezy UK Cheap Yeezys yeezy boost 350 cheap adidas yeezys cheap yeezys V2 cheap yeezy boost Adidas Yeezys Cheap Yeezy 350 Boost adidas yeezy 350 boost yeezy boost 350 Yeezy 350 Boost v2 cheap yeezys yeezy 350 boost Yeezy 350 Boost for sale Yeezy Boost 350 For Sale Yeezy Boost 350 For Sale Yeezy For Sale Yeezy 350 Boost v2 Yeezy Sale yeezy boost 350yeezy boost 750 adidas yeezy boost yeezy boost cheap yeezy boost Adidas Yeezy UK yeezy boost 350 yeezy boost 750 adidas yeezy boost yeezy boost cheap yeezy boost Adidas Yeezy UK Yeezy Shoes Yeezy shoes 350 Yeezy Boost 350 Adidas Yeezy cheap yeezys Adidas Yeezy Shoes Yeezy Shoes sale Yeezy Shoes Yeezy shoes 350 Yeezy Boost 350 Adidas Yeezy cheap yeezys Adidas Yeezy Shoes Yeezy Shoes sale Yeezy Shoes Yeezy shoes 350 Yeezy Boost 350 Adidas Yeezy cheap yeezys Adidas Yeezy Shoes Yeezy Shoes sale Yeezy Shoes Yeezy shoes 350 Yeezy Boost 350 Adidas Yeezy cheap yeezys Adidas Yeezy Shoes Yeezy Shoes sale Yeezy Shoes Yeezy shoes 350 Yeezy Boost 350 Adidas Yeezy cheap yeezys Adidas Yeezy Shoes Yeezy Shoes sale Yeezy Boost V2 Yeezy 350 V2 Yeezy V2 For Sale adidas ultra boost adidas ultra boost uncaged adidas ultra boost white adidas ultra boost black Cheap Adidas Yeezy Cheap Adidas NMD Shoes Discount Adidas YeezyDiscount Adidas NMD Shoes Adidas Yeezy Shoes Adidas NMD Shoes Cheap Adidas NMD Cheap Adidas Yeezy Boost Cheap Adidas Stan Smith Discount Adidas Yeezy Boost Discount Adidas NMDAdidas Yeezy US Adidas Yeezy 350 Boost Yeezy 350 Yeezy Boost 350 V2 Yeezy Boost 350 Cheap Yeezy 350 Boost adidas yeezy 350 boost yeezy boost 350 Yeezy 350 Boost v2 cheap yeezys yeezy 350 boost Yeezy 350 Boost for sale Cheap Yeezys yeezy boost 350 cheap adidas yeezys cheap yeezy boost Adidas Yeezy Cheap Yeezy 350 Boost adidas yeezy 350 boost yeezy boost 350 Yeezy 350 Boost v2 cheap yeezys yeezy 350 boost Yeezy 350 Boost for sale Yeezy Boost Adidas Yeezy Boost Yeezy Boost 350 Adidas Yeezy cheap yeezys Yeezy Boost 750 Yeezy Boost Sale Cheap Yeezy 350 Boost adidas yeezy 350 boost yeezy boost 350 Yeezy 350 Boost v2 cheap yeezys yeezy 350 boost Yeezy 350 Boost for sale Cheap Yeezy 350 Boost adidas yeezy 350 boost yeezy boost 350Yeezy 350 Boost v2 cheap yeezys yeezy 350 boost Yeezy 350 Boost for sale Yeezy Boost 350 For Sale Yeezy Boost For Sale Yeezy For Sale Yeezy 350 Boost v2 Yeezy Sale yeezy boost 350 yeezy boost 750 adidas yeezy boost yeezy boost cheap yeezy boost Adidas Yeezy UK Yeezy Shoes Yeezy shoes 350 Yeezy Boost 350 Adidas Yeezy cheap yeezys Adidas Yeezy Shoes Yeezy Shoes saleYeezy Shoes Yeezy shoes 350 Yeezy Boost 350 Adidas Yeezy cheap yeezys Adidas Yeezy Shoes Yeezy Shoes sale Yeezy Boost 350 V2 Yeezy V2 Yeezy V2 Boost
Gönderen xudada | Tarih 2016-10-26 12:48:26 | Puan:
 michael kors handbagsrolex replica watchesreplica watchesfitflops sale clearanceinstyler max 2omega watchestrue religion jeanssaics running shoesnike huarachesupra shoes saleversace shoescheap jordansnike blazeradidas nmdsalvatore ferragamonike air max 90true religion jeans salered valentinoskechers shoesjimmy choo shoesmichael kors handbags wholesalereebok outletnike roshe runnike blazermichael kors handbags outletcheap nike shoes salelongchamp bagsnike huarache trainersralph lauren outletpandora jewelrylouis vuitton sacscheap oakley sunglassesadidas nmd r1ghd flat ironmichael kors handbags outletasics shoesnike blazer lowmichael kors ukarmani exchange outletralph lauren outlet onlinecheap nba jerseysmichael kors handbagsmichael kors handbagsed hardy ukpolo ralph laurenyeezy boost 350nba jerseyscheap mlb jerseysmoncler outletchristian louboutin shoespandora charmsmichael kors handbags onlinejordan shoesmlb jerseyssalomon bootsfitflopsnike roshenike trainers ukjimmy choonike store ukmichael kors handbagsecco shoes outletcheap oakley sunglassesnike trainers uktoms outletgucci borseed hardy clothingmichael kors handbags clearancemont blanc pens outletsupra shoesyeezy boost 350 whiteunder armour outletbirkenstock sandalsnike tnnike trainersmichael kors handbagsgucci sito ufficialeabercrombie and fitchpolo ralph lauren outletabercrombie and fitch kidsnew balance outletmichael kors handbagsmichael kors outleted hardymichael kors handbags wholesaleed hardy outletcheap oakley sunglassessac longchamphugo boss outletcheap basketball shoesmichael kors handbagsmichael kors ukunder armour shoesmichael kors handbags outletmichael kors handbagsmichael kors outletnike storemichael kors outletskechers outletnike trainersbasketball shoesmichael kors handbagskobe 9 eliteray ban sunglassesreebok shoesecco shoespandora outletmichael kors outletmichael kors handbags wholesalecheap nike shoesmichael kors outletchristian louboutin outletkobe 9converse shoescheap nhl jerseyscheap jordansomega watches for saletoms shoesmichael kors outletpandora jewelrymichael kors handbagsfitflops shoesmichael kors handbagsnike outlet storeadidas nmdoakley sunglassesmichael kors outletlebron james shoesmichael kors handbagsinstyler maxcheap michael kors handbagsair force 1 shoesmont blanc pensthe north facesalomon shoesnike huarachemichael korslebron shoeslongchamp le pliagemichael kors handbags saleoakley sunglassesferragamo shoesmichael kors outlet clearancemichael kors handbagsmichael kors handbagschaussure louboutin pas chermichael kors handbagsarmani exchangemichael kors outlet onlinecheap nfl jerseys wholesaledolce and gabbana outletnike blazer pas chercheap michael kors handbagsmichael kors handbags wholesalecheap ray ban sunglassesdolce and gabbana shoesmichael kors outletnhl jerseysmichael kors handbagsbirkenstocksdolce and gabbanacheap nfl jerseysmichael kors handbagsair max 90tiffany and conike huaracheversacetiffany and co outletnike air force 1michael kors outlet storecheap michael kors handbagshugo boss salechaussure louboutinmichael kors handbagsnike blazer pas chervalentino shoesralph lauren pas chernike free 5nike air huarachelongchampslouis vuitton pas chernike freemoncler jacketsconverse trainersair jordan ukmichael kors handbags wholesalenike tn pas chermichael kors handbagsnew balance shoesadidas nmd runnerghd hair straightenersthe north face outletmichael kors outlet storeray ban sunglassesjordan shoesnike outletoakley sunglassesmichael kors outletyeezy boost 350 blacknike air huarachecheap michael kors handbagsmichael kors outlet onlinecheap jordan shoesralph laurenmichael kors handbagsmichael kors handbags salecheap ray bansfitflops sale clearancemichael kors handbags
Gönderen zaza | Tarih 2015-01-22 19:42:33 | Puan:
 Solhan aşireti dayılarım olur geneli ülkücüler gel gelim kökenleri ermeniler yok osmanlı yok seyit bilmem ne yalan dolan 
Gönderen Behçet Karadağ | Tarih 2014-03-21 22:55:39 | Puan:
 Ömer Beyi; doğruları paylaştığı , ve cesaretinizden dolayı tebrik ediyorum. Bu millet gerçek tarihini öğrenip ortak bir hafıza edindiğinde adı Ali-Selçuk oldu , Ali-Osman oldu, kurduğu devletler imparatorluk oldu. Bu bilinci yitirdiğinde bu millet kardeş kardeşe düşman oldu , içimizden birileri öteki , bir diğeri hırant oldu. 

Ömer Bey ; sizden ricamız bu araştırmalarınızı kitap yayınlayınız, mensubu olduğunuz aşiretin Osmanlı Devlet Arşivlerinde Bayındır Boyuna mensup olan bir kol olduğunu ve hatta bayrağının dahi bulunduğunu biliyormuydunuz. (1569 2.selim dönemi diyarbekir beylerbeyliği arşivi)Haberler

 
Bilgi Bankası
İnteraktif Bölümler İslam Köşesi

 
Hesabınız
 Solhan Haberleri:Bingöl Hakkında Telefon Rehberi:Haber Gönder Haber Arşivi Kur'an-ı Kerim:Üyelik Ol
 Bingöl Haberleri:Köylerimiz Hakkında Ziyaretçi Defteri:Köşe Yazıları TV-Radyo Hadis Alemi:Üye Girişi
 Köy Haberleri:Yüzenada Hakkında Mezunlar Sayfası:Müzik Kutusu Video
Siyer-i Nebi:Şifremi Unuttum
     Şiir Evi Hikayeler İslam Tarihi:Özel Mesajlarım
 

  

 

  

 

 

  

 


© 2006-2012 Tüm Hakları Saklıdır. Solhan.Net |
Bu sitede kullanılan resimler, metinler ve diğer tüm içerikler ancak Solhan.Net kaynak gösterilmek suretiyle kullanılabilir.
Websitemiz PHP-Nuke © 2005 Kodlarına Sahiptir.