online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - >> z- Misafir Yazar >> Cevdet KARAMAN: Çocuklarımız Uyuşturucu Tuzağında
  Giriş / Yeni Üyelik
:: Ana Sayfa  ::  Foto Galeri  ::  Solhan  ::  Hesabınız  ::  Forumlar  ::
Solhan.Net
 Ücretsiz Üye Olun
 Favorilere Ekleyin
Ana Menü
 Ana Sayfa
 Forumlar
 Foto Galeri
 Videolar
 Köylerimiz
 Yüzenada
 Bingöl Hakkında
null.gif ________________
 İSLAM KÖŞESİ
 Kur'an Alemi
 Hadisler
 Siyer-i Nebi
 Büyüklerimiz
 İslam Tarihi
null.gif ________________
 HİZMETLER
 Haberler
 Haber Ekle
 Şiir Evi
 Programlar
 Linkler
 Anketler
 E-Devlet
 Zazaca
null.gif ________________
 ÜYELER İÇİN
 Hesabınız
 Özel Mesaj
 Üye Listesi
 Messenger
null.gif ________________
 Solhan.NET
 Bize Ulaşın
 Site Haritası
null.gif ________________
Mezunlar Bölümü


Bu bölümde yer alan eski arkadaşlarınıza ulaşabilir ve kendinizi ekleyerek onların size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
Tıklayın!
Üye Menüsü
Merhaba Misafir

Henüz üye değilseniz, Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Üye Adı:
Şifre:
Giriş:

Üyelik
Son 5 Üye:
Apr 01, 2020ugivid Apr 01, 2020egimaq Apr 01, 2020ibozifa Apr 01, 2020agofu Apr 01, 2020mysecasyp  Bugün: 0
Dün: 5
Bekleyen Üyeler :434
Toplam: 17068

Şu An Bağlı
Ziyaretçi: 61
Üye: 0
Toplam: 61

İstatistikler
 Bugün   :4515
 Dün      :21890
 Toplam :57243021
İsrail'i Boykot Et
Reklam
Kimler Sitedeydi?
ugivid: 6 saat, 4 dakika önce
egimaq: 6 saat, 15 dakika önce
mehmetozdemir: 7 saat, 1 dakika önce
ibozifa: 8 saat, 21 dakika önce
agofu: 20 saat, 32 dakika önce
mysecasyp: 23 saat 35 saniye önce
wangkiky: 1 gün, 3 saat, 25 dakika önce
ulyso: 1 gün, 7 saat, 17 dakika önce
eferyfu: 8 gün önce
ukefuc: 8 gün önce

Uzaydan Solhan
Büyük resim için tıklayın.
Uzaydan Solhan
Ayrıntılı görmek için resme tıklayın!

Sözlük


16 Dilde Çeviri

Link İstatistik
Toplam Link: 72
Toplam Kategori: 7
Toplam Ziyaret: 67491

Yeni Eklenen
Siteler

· 1: SOLHAN EĞİTİM DERNEĞİ
[Hit: 549]

· 2: www.cevatkose.com.tr
[Hit: 500]

· 3: Netfaresi.org
[Hit: 709]

· 4: Sukyon Köyünün Web Sayfası
[Hit: 499]

· 5: Online İlan Yönetim ve Takip Sistemi
[Hit: 843]

· 6: Solhan.org
[Hit: 1300]

· 7: By Elcewad
[Hit: 698]

· 8: Yazılım-Donanım-Php-Asp-linux
[Hit: 595]

· 9: Omeran.Net
[Hit: 879]

· 10: careerjet.com.tr – Türkiye'deki bütün iş ilanları
[Hit: 900]


En Çok Ziyaret
Edilen Siteler

· 1: Bingolonline.com
[Hit: 2543]

· 2: Solhan'ın İnteraktif Sitesi
[Hit: 2454]

· 3: Murat Köyü
[Hit: 2034]

· 4: Ab-ı Hayat
[Hit: 2003]

· 5: Ş. K. Ersin Ateş İlköğretim Okulu
[Hit: 1836]

· 6: Bingöl Emniyet Müdürlüğü
[Hit: 1777]

· 7: Girvas Web Sitesi
[Hit: 1737]

· 8: Solhan Atatürk İlköğretim Okulu
[Hit: 1700]

· 9: irfanreklam
[Hit: 1623]

· 10: Genç Belediyesi
[Hit: 1604]

Destekleyenler
 Canliradyo.gen.al

NOT: Üyeler ve misafirler tarafından yazılan tüm yorumlar sahiplerine aittir ve sitemiz sorumlu tutulamaz.
z- Misafir Yazar
Ekle: Facebook'a ekle Google'a ekle Twitter'a ekle Digg'e ekle DEL.ICO.US technorati tusul
Arkadaşınıza gönderin Arkadaşınıza gönderin
Yazara Mesaj Yaz Yazara Mesaj Yaz
Sayfayı Yazdır Sayfayı Yazdır
Yorum Ekle Yorum Ekle
Yazarın son 5 yazısı
Anasayfaya Geri DönCevdet KARAMAN: Çûn Heyfa Bavê
Anasayfaya Geri DönCevdet KARAMAN: Çocuklarımız Uyuşturucu Tuzağında
Anasayfaya Geri Dönİbrahim DAĞILMA: Bir Âlim ve Mücahid Şeyh Said
Anasayfaya Geri DönMehmet Göktaş: O Namazları Asla Kaza Etmeyeceksin!
Anasayfaya Geri DönFerhat BAYAR: Olmazsa Olmazımız; Solhan Sağlık Meslek Lisesi


Anasayfaya Geri Dön Anasayfaya Geri Dön

Karakter boyutu:13 Punto 15 Punto 17 Punto 19 Punto


  Cevdet KARAMAN: Çocuklarımız Uyuşturucu Tuzağında  


Bir toplumu ayakta tutan değer yargılarının yok olmaya doğru gitmesi, o toplumun kıyametidir. Bizim toplumuz da geçmişte sahip olduğu değer yargılarını yavaş yavaş kaybediyor. Gidişat böyle devam edecek olursa bu toplumun da kıyameti yaklaşmış demektir.

Toplumun huzur ve selameti, yeni neslin eğitimiyle doğru orantılıdır. Eğitim çok boyutlu bir hadisedir. Eğitimin ailede başladığı ve eğitimde birinci etkenin aile olduğu tartışmasız bir konudur. Bu sebeple anne ve babalara düşen yük hayli fazladır.

Ama ne yazık ki anne ve babalar sırtlarında ki bu yükten habersiz oldukları için, çocuklarının eğitimini ihmal edebiliyorlar. Anneler rahatları kaçmasın diye evdeki minik yavrularını televizyon ve internete emanet ederken, babalar da sorumluluklarının bilincinde olmadıkları için çocuklarına karşı olan tek vazifelerinin eve ekmek getirmekten ibaret olduğunu sanıyorlar. Oysa hakikat böyle değildir.

Çocuklarını televizyon ve internete emanet eden anne ve babalar, çocuklarını başka bir toplumun kültürüyle büyüterek kendilerine yabancılaştırdıklarının farkında değildirler. Televizyon ve internetle büyüyen çocukların hırçın,  bencil ve bireysel bir kişilik kazanmaları kaçınılmazdır. Bir süre sonra anne ve babalar evde hırçınlaşan çocuklarından kurtulmak için onları sokağa salıyorlar.

Sokaklar uyuşturucu, alkol ve fuhuş başta olmak üzere birçok suç şebekesi için bir numaralı insan kaynağıdır. Evde anne ve babalarının ilgi ve sevgisinden mahrum olan çocuklar bu tür şebekeler için bir numaralı hedeftir.

Bu tür şebekelerin elebaşları sokaktaki çocukların ilgiye muhtaç olduklarını çok iyi bildikleri için önce onlarla ilgilenir gibi görünürler. Bu masum çocuklara uzatılan ilk sigara çocukların gönlünü kazanma noktasında bir başlangıç noktası teşkil eder.

Kısa bir süre içinde sigaraya alışan çocuklar, artık adam olduklarını zannederler. Sigarayı uyuşturucu ve alkol takip eder. Sokakta uyuşturucu ve alkol bağımlısı haline getirilen çocuklar sokak çetelerinin elebaşları için birer suç makinesi olmaya adaydırlar.

Sokak çeteleri alkol ve uyuşturucu bağımlısı olan çocukların bağımlılık zaafını da kullanarak,  onları hırsızlık, yankesicilik, uyuşturucu ticaretinde kuryelik, alkol ve uyuşturucuya bağımlılık için insan kazandırma ve fuhuş gibi birçok suçta maşa olarak kullanıp,  bu zavallı çocukların sırtında milyonlar kazanırken bu çocuklarda zindan köşelerinde ailelerine ve topluma yük olarak ömür tüketiyorlar. Peki  çocuklarımızı bu sokak çetelerinden kurtarmanın bir çaresi  yok mudur ? Elbette varadır. Bir kaçını maddeler halinde sıralayalım.

1-Anne ve babalar olarak çocuklarımızla ilgilenmeliyiz. Evde ve okulda çocuklarımız takip etmeliyiz Onların insan ve birey olduklarını bilmeli, onlara sevgi ve merhametle yaklaşmalıyız. Çocuklarımızı bildiğimiz ve anne babalılarını tanıyıp güvendiğimiz insanların çocuklarıyla tanışıp arkadaş olmaları için ortam oluşturmalıyız. Evde birlikte uyguladığımız bir eğitim programımız olmalı. Bu programın çocuklarla beraber ve hatta onların başkahraman olabileceği bir program olmasına özen göstermeliyiz.

2-Televizyon ve interneti evimizde söküp atamıyorsak bile kontrollü bir şekilde kullanmalı. Çocuklarımızın da bu iki aracı kullanırken ölçülü olmalarını sağlamalıyız ki televizyon ve internet çocuklarımızı bizden çalmasınlar.

3-Okullarda çocuklarımızın topluma faydalı birer birey olarak yetişmesi için okul yönetimine, milli eğitim müdürlüğüne ve hata milli eğitim bakanlığına baskı kurmalıyız. Maalesef cumhuriyetin kuruluşundan günümüze dek eğitimin amacı ‘‘Ekmek aslanın ağzındaydı midesine indi. Okuyarak oradan çıkarmalısınız “ gibi saçma bir felsefeye dayandırılmıştır.

Öğretmenlik mesleği bir ekmek kapısı gibi bakılan bir meslek olmaktan çıkarılmalı, öğretmeler de mesleklerine böyle bakmamalıdırlar. Öğretmenlerimiz okumaya, araştırmaya ve çocuklarımıza ve kendi çocuklarına faydalı olmak için gayret sarf etmelidirler. Bu sözüm bazı idealist öğretmenlere ağır gelebilir onları tenzih ederim. Ancak ömrümde iki üç defa uğradığım öğretmenevlerinin lokalinden yükselen sigara dumanları ve şakırdayan okey taşları ile boş kütüphane beni böyle düşündürttü.

4-Bizim ve çocuklarımızın can güvenliğinden sorumlu olan güvenlik birimleri bu tarz suç şebekelerine göz açtırmamalıdırlar. Nedenini bilmiyorum ancak bu anlamda bir zaafiyetin olduğu muhakkaktır. Zira:

Geçenlerde gece vakti bir mail atmak için bir internet kafeye uğradım. İçerden yükselen sigara dumanları ve içeriyi dolduran 12- 13 yaşındaki çocuklardan başka hiç kimseyi görmedim. Bir hışımla sokağa çıktım. Az ötede aynı yaşlardaki çocuklar ateş yakmış muhtemelen uyuşturucu çekiyorlardı. Biraz ötede ise polis aracı devriye geziyordu. Ciddi bir denetim olsa bu manzarayı görmem imkânsızdı. Sorumluğun büyük bir kısmını çocuklarını gecenin bu saatinde sokağa salan anne ve babalara yüklemekle birlikte ilgili güvenlik birimlerinin görevlerini eksik yaptığı da muhakkaktır. Zira:

 Bu alanı denetlemek ve suç unsurlarından arındırmak onların görevidir. Güvenlikte asıl olan suçluyu yakalamaktan ziyade suç unsurunun yok edilmesidir. Bataklık kurutulmadan sinek avlamanın bir anlamı yoktur.

5-Toplumun eğitilmesi ve dini ihtiyaçların giderilmesi noktasında görevli olan diyanet camiası görevini hakkıyla yapmalıdır. Her imam ve müftü muvazzaf bulunduğu bölgenin insanını, onların dinini, dilini ve eğitim ihtiyacını iyi bilmelidir. Ve bu hizmeti onların diliyle onlara vermelidir. Cami imamları kendilerini iyi yetiştirmeli ve toplumun bütün dertleriyle dertlenmelidirler. Bu anlamda:

Her caminin kütüphanesi, sosyal amaçlı tesisi, çocuk kadın ve gençleri eğiterek camiye bağlama noktasındaki programları olmalı ki çocuklarımız sokaktaki suç şebekelerinin ağına düşmesin. Cami imam ve cemaat birlikteliği bir şekilde temin edilmelidir. Bunun için de cami imamının cemaatini tanıması ve onların ihtiyacına göre bir program uygulaması gerekir.

Velhasıl bu maddeleri uzatmak mümkün ancak bize ayrılan bu sütun mahdut olduğu için şimdilik bu kadarla yetiniyoruz. Rabbim nefsimizi, neslimizi ve tüm İslam âlemini maddi ve manevi afetlerden,  kinden nifaktan ve şikaktan korusun. Fi emanillah


Cevdet KARAMAN

  

Bu yazı 2014-02-23 saat 20:16:45 eklendi ve 537 defa okundu

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Ekle Yorum Ekle
Haberler

 
Bilgi Bankası
İnteraktif Bölümler İslam Köşesi

 
Hesabınız
 Solhan Haberleri:Bingöl Hakkında Telefon Rehberi:Haber Gönder Haber Arşivi Kur'an-ı Kerim:Üyelik Ol
 Bingöl Haberleri:Köylerimiz Hakkında Ziyaretçi Defteri:Köşe Yazıları TV-Radyo Hadis Alemi:Üye Girişi
 Köy Haberleri:Yüzenada Hakkında Mezunlar Sayfası:Müzik Kutusu Video
Siyer-i Nebi:Şifremi Unuttum
     Şiir Evi Hikayeler İslam Tarihi:Özel Mesajlarım
 

  

 

  

 

 

  

 


© 2006-2012 Tüm Hakları Saklıdır. Solhan.Net |
Bu sitede kullanılan resimler, metinler ve diğer tüm içerikler ancak Solhan.Net kaynak gösterilmek suretiyle kullanılabilir.
Websitemiz PHP-Nuke © 2005 Kodlarına Sahiptir.