online pharmacy without a prescription
Bingöl SOLHAN - >> Forums >> Edebiyat Dünyası >> ''Apo'nun Ayetleri '' Yazar: Tilki Selim (Selim Çürükkaya)
  Giriş / Yeni Üyelik
:: Ana Sayfa  ::  Foto Galeri  ::  Solhan  ::  Hesabınız  ::  Forumlar  ::
Solhan.Net
 Ücretsiz Üye Olun
 Favorilere Ekleyin
Ana Menü
 Ana Sayfa
 Forumlar
 Foto Galeri
 Videolar
 Köylerimiz
 Yüzenada
 Bingöl Hakkında
null.gif ________________
 İSLAM KÖŞESİ
 Kur'an Alemi
 Hadisler
 Siyer-i Nebi
 Büyüklerimiz
 İslam Tarihi
 HİZMETLER
 Haberler
 Haber Ekle
 Şiir Evi
 Programlar
 Linkler
 Anketler
 E-Devlet
 Zazaca
 ÜYELER İÇİN
 Hesabınız
 Özel Mesaj
 Üye Listesi
 Messenger
 Solhan.NET
 Bize Ulaşın
 Site Haritası
Mezunlar Bölümü

Bu bölümde yer alan eski arkadaşlarınıza ulaşabilir ve kendinizi ekleyerek onların size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
Tıklayın!
Üye Menüsü
Merhaba Misafir

Henüz üye değilseniz, Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Üye Adı:
Şifre:
Giriş:

Apr 06, 2020jinanluyu Apr 06, 2020elavos Apr 06, 2020oqepadid Apr 06, 2020ymotafo Apr 06, 2020odypasa  Bugün: 0
Dün: 6
Bekleyen Üyeler :488
Toplam: 17089

Şu An Bağlı
Ziyaretçi: 95
Üye: 0
Toplam: 95

İstatistikler
 Bugün   :5499
 Dün      :13041
 Toplam :57320280
İsrail'i Boykot Et
Reklam
Kimler Sitedeydi?
ashutoshweb3: 1 saat, 45 dakika önce
jinanluyu: 17 saat, 14 dakika önce
elavos: 19 saat, 51 dakika önce
oqepadid: 20 saat, 7 dakika önce
ahmadgad: 23 saat, 9 dakika önce
ymotafo: 1 gün, 11 dakika önce
odypasa: 1 gün, 1 saat, 19 dakika önce
emacit: 1 gün, 6 saat, 17 dakika önce
ohazemyju: 1 gün, 22 saat, 35 dakika önce
hefyze: 2 gün önce

Uzaydan Solhan
Büyük resim için tıklayın.
Uzaydan Solhan
Ayrıntılı görmek için resme tıklayın!

Sözlük

16 Dilde Çeviri

Link İstatistik
Toplam Link: 72
Toplam Kategori: 7
Toplam Ziyaret: 67509

Yeni Eklenen
Siteler

· 1: SOLHAN EĞİTİM DERNEĞİ
[Hit: 549]

· 2: www.cevatkose.com.tr
[Hit: 501]

· 3: Netfaresi.org
[Hit: 709]

· 4: Sukyon Köyünün Web Sayfası
[Hit: 499]

· 5: Online İlan Yönetim ve Takip Sistemi
[Hit: 843]

· 6: Solhan.org
[Hit: 1301]

· 7: By Elcewad
[Hit: 698]

· 8: Yazılım-Donanım-Php-Asp-linux
[Hit: 595]

· 9: Omeran.Net
[Hit: 881]

· 10: careerjet.com.tr – Türkiye'deki bütün iş ilanları
[Hit: 900]

En Çok Ziyaret
Edilen Siteler

· 1: Bingolonline.com
[Hit: 2543]

· 2: Solhan'ın İnteraktif Sitesi
[Hit: 2455]

· 3: Murat Köyü
[Hit: 2034]

· 4: Ab-ı Hayat
[Hit: 2004]

· 5: Ş. K. Ersin Ateş İlköğretim Okulu
[Hit: 1837]

· 6: Bingöl Emniyet Müdürlüğü
[Hit: 1777]

· 7: Girvas Web Sitesi
[Hit: 1737]

· 8: Solhan Atatürk İlköğretim Okulu
[Hit: 1701]

· 9: irfanreklam
[Hit: 1624]

· 10: Genç Belediyesi
[Hit: 1604]

Destekleyenler
 Canliradyo.gen.al

NOT: Üyeler ve misafirler tarafından yazılan tüm yorumlar sahiplerine aittir ve sitemiz sorumlu tutulamaz.
Solhan.Net :: Başlığı Görüntüle - ''Apo'nun Ayetleri '' Yazar: Tilki Selim (Selim Çürükkaya)
 Forum KılavuzuForum Kılavuzu   AramaArama   GruplarGruplar   HesabınızHesabınız   Kişisel MesajlarKişisel Mesajlar   Oturum AçOturum Aç 

''Apo'nun Ayetleri '' Yazar: Tilki Selim (Selim Çürükkaya)
Sayfa: 1, 2, 3, 4  Sonraki »

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Forum Anasayfası -> Edebiyat Dünyası
« Önceki başlık :: Sonraki başlık »  
Yazar Mesaj
KU-BERZ
Seyirci Üye
Seyirci Üye

MesajTarih: Sal Arl 15, 2009 5:37 pm    Mesaj konusu: ''Apo'nun Ayetleri '' Yazar: Tilki Selim (Selim Çürükkaya) Alıntıyla Cevap Gönder

Kahramanlık Kimliğini Yere Düşüren Adam ve Kitabı...

Şemdin Sakık`ın yazdığı kitabı iki gün içinde hiç durmaksızın okuyarak bitirdim. Tamı-tamına bir gün bu kitap üzerinde düşündüm.

Bazen kendimi Öcalan`ın, bazen de Şemdin`in yerine koyarak değerlendirmeler yaptım.

Bu gün tekrar göz gezdirdim, önemli bulduğum bölümlerin altını kalemle çizdim.

Ve elimi vicdanımın üzerine koyarak, kitapla ilgili bir değerlendirme yapmaya karar verdim.

Kitabin Adı: „APO“

Yazarı: Şemdin SAKIK

Yayınevi: ŞARK YAYINLARI

Şemdin Sakık`la bu güne kadar yüzyüze gelmiş değilim. Onu, gıyabında tanırım.

18 yıl boyunca girdiği bütün savaş ve çatışmalarda başarılı oldu. Che Guevera onun yanında komutan bile sayılmazdı. Fakat son sınavda sınıfta kaldı. Kahramanlık kimliğini yere düşürdü. O kimliği tekrar yerden alıp almayacağı da belli değil. Hayatı Shakespeare'in trajedilerinin tümünün toplamı kadar karmaşık, acıklı ve girift!

1993 yılının yaz aylarında Bar Elias da Apo'nun zindanında göz altındayken, Şemdin`nin kaleme aldığı, ama yayınlanmamış bir kitap taslağı elime geçti.

Kitabı okuyup bitirince, çarpıldım!

Gerillayı anlatıyordu Şemdin!

Gerilla icin gece ve gündüz

Gerilla için düz ve dağ,

Gerilla için yaz ve kış,

Gerilla için iniş ve yokuş vs. Akla gelebilecek bütün zıtlıklar izah edilmişti.

Kitabı bitirdiğimde, ilk yorumum: “Bu adam Giap gibi bir adam” oldu.

Öcalan'ın evinde kalan birisi: “Boş ver, tehlikeli biri, kendini önderlik yerine koyuyor” dediğinde, ben Şemdin`in “suyunun” ısındığını anlamış ve bir ay sonra (1993 Ağustos) kaleme aldığım “Aponun Ayetleri” adlı kitabımda bu konuyu anlatmıştım.

Almanya`ya ulaştıktan sonra Şemdin`in tasfiye planını adım adım izliyordum. Nihayet Duisburg da otururken sabahın erken saatlerinde TRT - INT'den basın özetlerini izlerken, Şemdin Sakık`ın KDP'ye sığındığını öğrendim.

Aynı gün öyle saatlerinde Kurmanci dilini iyi konuşan Eşim, Bonn`da oturan KDP temsilcisi Dilşad Berzani´yi telefonla arayarak, Şemdin Sakık´ın telefon numarasını istedi.

Aradan henüz bir saat geçmeden Dilşad Şemdin`ìn telefon numarasını verdi.

Kendisiyle görüştüm.

İlk öneri olarak: “Avrupaya çıkacaksan sana yardımcı olayım” dedim. Gerekçem de şuydu:

-“Senin için orası tuzaklarla dolu”

Beni ikna eden şu cümleyi söyledi:

“En kısa zamanda burada bir grup oluşturup Diyarbakır dağlarına ulaşırsam ve bir yıl dağları tutarsam, kimse Apo'nun yanında kalmaz”

Benden iki isteği oldu: “BBC ile ilişkimi sağla, tanınan bir basın ekibini buraya yolla”

“Kamuoyuna yapacağın bir açıklamayı hemen kaleme al bana yolla” dedim.

BBC ile ilişkisini kurdum. “Der Spiegel“ dergisinden bir ekip kendisiyle ropörtaj yapmak için hazırlanıyordu.

Şemdin tutuklanıp D.Bakır`a götürüldü.

Son yazdığı kitap elime geçene kadar, hakkında sağlıklı bilgi yoktu. Binbir söylenti ortalıkta dolaşıyordu.

Kitabını okuyup bitirince her şeyi öğrenmiş oldum.

İki cümle ile özetlememi isterseniz:

Şemdin`in Öcalan hakkında yazdığı her şey doğrudur.

TC ve Mustafa Kemal hakkında söylediği her şey yanlıştır.

Kitaba göre Kürdistan sorunu diye bir sorun yoktur. Doğu ve Güneydoğu Anadolu geri kalmıştır. Ağalık ve aşiret sistemi vardır. Cehalet ve yoksulluk egemendir. Apo gibi geri, ilkel, vahşi, obur, gözüaç, üçkağıtçı biri ortaya çıkmış, kendi çıkarı, menfaati için sözde “Kürt sorunu” diye bir sorun çıkarmış, bu yüzden pişmiş tavuğun başına gelenlerden beteri bizim başımıza gelmiş!

İnsaf yani, bu yalana karşı 18 yıl bizzat savaştın ve sonunda bu yalanı sen de mi tekrarlamak zorunda kaldın?

Şemdin`e göre Öcalan daha Ankara`dayken devletle karanlık ilişkileri varmış! Eğer bu felaketi Öcalan aracılığıyla TC başımıza getirmişse, TC nin hiç mi suçu yok? Yani yaşadıklarımızın, çektiklerimizin tek suçlusu Öcalan mı? Nasrettin Hoca`nın eşeğini çalan hırsız fıkrası gibi, yani hırsızın hiç mi kabahati yok?

Şemdin`in kitabında “Doğu ve Güneydoğudaki” Türk polisi ve askeri “güvenlik güçleri” kendisi ve askerleri ise “haramî” imiş!

On binlerce silahsız Kürdü öldürdüler, en az bir milyon Kürdü tutuklayıp işkenceden geçirdiler. 2700 köyü boşalttılar, dört milyon kürdü sürgüne zorladılar, bütün oramanları yaktılar. Bütün bunları “güvenlik güçleri” yaptı.

Şemdin ve askerlerinin yaptıklarına Şemdin`in kendisi “haramîlik” diyorsa, Türk devletinin yaptıklarına da bir isim bulması lazım!

Lakin bu yapılanların haramîlik gibi (masum!) bir kelimeyle açıklanmayacağı kesin!

Ve eğer biz, 'aşiret zihniyetini aşar, feodaliteyi halleder, Cumhuriyetin aydınlığıyla buluşursak problem kalmaz'mış!

Kitabın önemli eksikliklerinden bazıları; ölmemiş kişileri (Baki Karer, İbrahim Aydın, Cemile Merkit) Öcalan'a öldürtmüş, öldürülmüş binlerce kişi hakkında ise bir sey yazmamış!

Kitaptaki Diyarbakır Cezaevi direnişlerine dair yorumların tümü yanlış! Oradaki direnişlerin tümü işkencelerin kaldırılması için Cezaevi Örgütü'nün aldığı kararlar sonucu gerçekleşti. Öcalan`la ilişki kesinlikle yoktu. 1980 Şubat'tan 1986 ya kadar dışarıyla organik bir bağ yoktur.

Şemdin 12 Eylül öncesinin PKK sini bilmiyor. Veya Apo'nun kendisine anlattığı gibi biliyor.

“Ben tek başıma kurdum”

Şemdin şahadeti getirmiş:

“Geride bıraktığımız asırda, üzerinde yaşadığımız bu topraklarda, yalnızca bir tane lider kalitesinde olan `Tek Adam` çıktı. O da, kültür-sanat ve ticaret merkezlerinden biri olan Selanik doğumlu ve yetişmeydi.” Öcalan gibi, geri kalmış Ömerli köyünde değil belirlemesiyle 'lider' değiştirmiş mesajı veriyor Şemdin!

Hayırlı olsun.. Liderinin lideri, onun da lideri olmuş!

Bu noktadan sonra niye anlaşmıyorlar? Yoksa birileri onları iki yumurta gibi birbirleriyle tokuşturmak mi istiyor?

Kitabın başka bir yerinde “Benim durumum tam olarak Çerkez Ethem`in durumuna benziyor, ama Apo kişiliği ile Mustafa Kemal`i kıyaslamak yanlıştır” diyor. Oysa Şemdin`in 2004 yılında “Apo” adlı kitapta Öcalan hakkında yaptığı tahlillerin tümünü, 1924 yıllarında Türkiye'den sürgün edilen ve Mustafa Kemal'in arkadaşı olan Dr. Rıza Nur “Hatıratım” adlı üç ciltlik kitabında Mustafa Kemal için yapmıştır.

Al birini vur diğerine, aynı bokun suyu!

İkisine de laf söylenmez; ikisi de kutsal !

İkisi de “annelerinin oğulları”, babaları silik!

İkisinin de soyu belli değil!

İkisi de bütün muhaliflerini yok etti!

Kesire ile Latife Hanımların kaderi birbirlerinin tıpkısı!

Öcalan Kesire´yi, Kemal Latife`yi kovunca “havuzlu ve kızlı evler” süreci başladı.

Biri Türkleri, diğeri Kürtleri ahmaklaştırdı.

Elbette ikisinin ayrı yönleri de vardır. Tek yumurta ikizleri değillerdir yani !...

Şemdin, nasılki Apo diktatörünün bir kurbanıysa, Çerkez Ethem de Mustafa Kemal diktatörünün kurbanıdır.

“Biz ve bizim gibilerinin kavgaya yönelmelerinin tek nedeni yaşam karşısında çaresiz kalmış olmamızdır. Yaşam kanunlarını öğrenip uygulama sabrı ve gücü göstermediğimiz için, tüfeklerle sorunlarımızı çözmeye çalıştık.”

Yani biz mi suçluyuz?

Yaşam karşısında kimler bizi çaresizliğe itti?
Aşiretleri, toprak ağalığını, kimler ülkemizde ayakta tuttu?
Kimler bizi çağ dışı bıraktı?
Silahlar, dipçikler altında kimler bizi esir etti?
Tüfeklere karşı tüfeklere sarılmak dışında hangi çaremiz vardı?

Bizi bu hale sokanların suçu yok mu sence?

“İçimdeki Apo kişiliğini dinlediğim sürece taklitçi ve sadık bir soytarı olarak kaldım.

Her nasıl olduysa bir kitap okudum. Okuduğum ilk kitap balonumu patlatmıştı.

Bu sesle uyanmıştım. Uyanır uyanmaz onu görmüştüm.

Onu gördüğümde gözlerime inanamamıştım.

Meğerse Kral gerçekten de çıplakmış!...”

Şemdin hangi kitabı okuduktan sonra Kralın çıplak olduğunu fark ettiğini direkt yazmıyor ama şu tesbitlerle konuya giriyor:

“Çevresine topladığı yalakaları ve “militan” dediği müritleştirilmiş kişilikler Apo kişiliğinin düşüncelerini ve yaptıklarını eleştirmediler, eleştiremediler. Ya hakkında bir şey bilmediğimiz, ya da `azametinden` korktuğumuz için eleştiri geliştirmedik. Bazılarımız ise, bu gafletini kendilerine yararlı buldukları için eleştiri yapmaktan kaçındılar; nede olsa onun gölgesinde yaşamaya çalışıyorlardı. Onun kişiliğini daha iyi anlıyorum: maskesiz, etiketsiz ve çıplak olarak görüyorum.”

Apo cahildi. “Dünyanın en korkunç seyi cehallettir. Daha korkunç olanı cehaletin güce dönüşmesidir”

“Ona göre; HİTLER, NIETZCHE'den çok daha önemliydi: Hitler dünyayı sarsmıştı, ya NIETZCHE? O düşünceleriyle başbaşa kalmış delinin (!) biriydi.”

“NAPOLYON`u, ROBESPIERRE'i, PASTEUR`den daha iyi anlıyordu. Napolyon, savaşlar kralıydı; Robespierre kanlı devrimlerin mimarıydı, ya Pasteour? Onun hangi kanlı tarihin altında imzası var?'

Apo'nun doğdugu çevreyi tahlil etmekle Apo'yu çözmeye çalışan Sakık, bir psikolog gibi ailesini, çocukluğunu, ilk okuldan başlayarak Ankara yıllarını, sağcılara uğrayan, dincilere uğrayan, solculara uğrayan, kürtçülere uğrayan ama hiç bir çevrede yüz bulmayan Öcalan`ı anlatıyor.

Kitabın bir yerlerinde onun liderliği ile yakın tarihteki Kürt liderlerini karşılaştırıyor:

„Durmadan hakaretler yağdırdığı Kürt isyanlarının liderleri; oldukça ilerlemiş yaşlarına rağmen başlattıkları ayaklamalarda asla ödün vermediler. Öncülük yapıp, türlü türlü çatışmalarda savaştılar. Gerektiğinde adamlarıyla birlikte ölmesini bildiler. Düşünce ve görüşlerini, konumlarını, yargılandıkları mahkemelerde açık-açık, sözü-özü bir dile getirdiler. Takiyye yapmadılar. Heyetlerden af ve özür dilemediler.“

Bu satırlardan sonra Şeyx Sait, Seyit Rıza Ve Baba Berzani direnişlerini, kişiliklerini ve Öcalan kişiliğini karşılaştıran Şemdin: 'Bunlar kahraman, Öcalan ise ödlekti' sonucuna varıyor. Kendi durumu ile Öcalan'ın durumunun karşılaştırmasını da yapıyor:

„Bir yanda kendisini savunacak bir avukat bile bulamadığı bir ortamda mahkeme huzuruna çıktığında; „Ben Kürdüm, rüyalarım, hayallerim, ağlamam gülmem Kürtçe`dir. Türkçe okurum ama Kürtce düşünürüm. Kürtlüğümden ne gurur ne de utanç duyuyorum“ diyen SAKIK, diğer tarafta „Annem Türkmen`dir. Biyolojik olarak da Kürt değilim“ diyen Apo kişiliği“

Ve çarpıcı tesbitler:

„İnsanın en büyük değeri olan yaşam ve özgürlük hakkına saygı gösterme yerine, onlara kölelik zinciri layık gördü. Zincirlediği bu insanı karanlık ruhunun mahzeninde ölüme terk etti.“

„Özgür bireye asla tahammül edemedi. Köleleri her zaman bireye tercih etti. Zira özgür birey bir ayna gibi ona ne olduğunu gösterecekti. O ise tüm benzerleri gibi gerçekliğe hep hileli aynalardan bakmayı tercih etti.“

„Sadeliği ve doğallığı bir tarafa iterek, sahteliği meziyet edindi. Kendisine benzeyenleri sevdi. Alkışı eleştiriye tercih etti. İnsanın muhteşemliğini görecek gözlere sahip değildi. Bu nedenle insanı ve insanın üretim gücünü küçümseyerek, örgüt gücünü pohpohlamayı yeğledi.“

“Ben yoktur, örgüt vardır“ diyerek „ben“ i öldürdü. „Ben“ sözcügünü kullanmayı da sadece kendisi için hak gördü.“

„Tenperver, Yemekperver, Paraperverdi“

„Kan ve ter hırsızı“

„Sevgiden anladığı kurtların kuzuları sevmesiydi“

„Yüceliği ve inceliği darağacına çekti. İlkel kabadayılığı güçlü olmakla karıştırdı.”

“Evet efendimci” leri etrafında toplarken, gerçekleri dillendirenleri öldürdü. Gerçekleri duyma gücünü gösteremedi. Örgütün gelişmesine yol açacak fikir sahiplerini tehlike gördü.”

“Konuştuğu kadar dinlendiğini sandı. Bilgisizliğiyle alay edilmesin diye hiç kimseye söz hakkı vermedi. Kendi sorularına yanıt, yine kendisinden geldi. Kendi konuştu, kendi dinledi. Tek ilgisi rant oldu.“

„Boş teneke çok ses çıkarır, küçük insanlar çok bağırır, boş başaklar dik olur.”

Şemdin, Öcalan'la bazı kişileri karşılaştırmadan edemiyor:

“Apo kişiliği, Enver Paşa gibi cesur olsaydı da varsın Sarıkamış`ta kazık kesilen askerler biz olsaydık”

“Yenilginin kahrındansa intiharı yeğleyen Hitler kadar gururlu olsaydı da Berlin varoşlarında Kızılordu'nun tank paletleri altında ezilen son Alman askeri biz olsaydık”

“Saddam Hüseyin kadar askerliğe yakın olsaydı ve bir tek eyleme katılsaydı da, ilk kurşunu bize isabet etseydi.”

“Şam`da kavga hırçını Apo kişiliği, İmralı`da bembeyaz güvercin kesildi... Korkaklığından dı...”

“Yargılama sürecinde masum görünümüne bürünerek “Şehit analarının” önünde eğilip “Hepinizden özür diliyorum” demesi inandırıcılıktan uzaktı. Korkusunun çirkinliğiydi. Zira o anda talimatlarıyla dağlara sürdüğü yirmibeşbin insanın analarını hiç hatırlamadı. Çünkü onların analarından korkmuyordu. O anaların yaptırım güçleri yoktu. Dahası onlara satır arasından hakaret etmeyi de ihmal etmedi”

Şemdin, Öcalan'ın kendi arkadaşlarını sinsice nasıl teker-teker öldürdüğünü, ardından nasıl kendisini devrimci, arkadaşlarını ajan olarak lanse ettiğini, onlarca örnek verip anlatırken, birisinin bu oyunu bozduğunu ve kralın çıplak olduğunu söylediğini yazıyor:

“Belki de ilk kez hesap tutmamıştı. Bu kez yanlış hesap Bağdat`tan dönmüştü. Taktik tutmamıştı. Örgüt tarihinde, Apo kişiliği böyle bir konuda ilk kez boşa çıkıyordu. Bu kez baltayı taşa vurmuştu. Tilki Selim denilen adamla oynaştığının farkına varamamıştı.”

“Selim, Apo kişiliğinin yaşamı boyunca çalışıp yüzüne taktığı maskelerden bir veya birkaçını düşürmeyi başarmıştı. Apo'nun gerçek yüzünün bir parçasını hepimize gösteren “Aponun Ayetleri” kitabını yazmıştı.”

“Sadece maskesini düşürmekle yetinmeyip, kimyasını da bozmuştu. Apo kişiliğinin sirke küpüne dönüşüp, kendisini yiyip bitirmesine, çaresiz kalmasına neden olmuştu.”

Ve bu kitap 1997 Nisan ayının sonunda Almanya'da Fischer Verlag tarafından almanca yayınlanınca, oyunun kesinlikle bozulduğunu anlayan Öcalan, kalan aklını da yitirerek, kitabın yazarı Selim Çürükkaya'dan ve bütün Kürt halkından intikam alırcasına Şemdin Sakık`ın da bulunduğu bir toplantıda bittiğinin itirafı olan sözlerini söylüyordu.

Öcalanı tanıyanlar bilir. Konuşmalarını ve küfürlerini ayağa kaldırdığı birisine söyler, fakat o konuşma ve küfürler onu okuyan ve dinleyen herkes için geçerlidir.

Dolayısıyla, Selim ve o anda orada hazır bulunan yüzlerce gerillaya karşı sarf ettiği su sözler onu dinleyen ve okuyan herkesedir.

1997 yılının baharında MED-TV kanalının bir muhabiri onunla Ropörtaj için Şam`a gelmişti. Röportajda:

'Bu alçak Selim, zarzor namusumu kurtardım diyor, `namusum` dediği kadınıdır. Ulan, aşağılık adam, o kadının kaç kez altımdan geçtiğini biliyor mu? Kalkmış utanmadan `namusum` diyor. Namusunun içine ettim içine!´ sözleri ibret vericiydi.”

“Selim ÇÜRÜKKAYA`ya dönük bu mesajdan sonra bile, kendini alamadı. Orada bulunan militanlarına dönerek: `Ne öyle mecnun gibi bakıyorsunuz? Hepiniz Selim gibisiniz. Varsa karınız, sevgiliniz, bacınız ben hepsine ettim. Var mı bir itirazınız? Namus sahibi olduğunuzu iddia ediyorsunuz. Koruyun bakalım namusunuzu benden. Koruyabilecekmisiniz?` diyerek ibretlerine ibret eklemişti.”

Evet Kralın Çıplak ve Alçak olduğu çoktan anlaşılmış, bir tek ahmaklar, salaklar ve korkaklar daha anlamamıştır!

Selim Çürükkaya
05/5/2005
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel mesaj gönder
Google Reklamları

Tarih: Reklam    Mesaj konusu: Solhan.Net

Başa dön
integral
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

MesajTarih: Sal Arl 15, 2009 6:10 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

gerçekleri bilmeyen sitenin bölücü yorumcuları bir zahmet okuyun da ona göre yorum düzün..birinci ağızdan ve en yakınından birinin kaleminden...
Başa dön
mazlum
Altın Üye
Altın Üye

Şehir: cewlik,sisteme esir dusme kendine sahip cik butun deyerlerin menfaatcilara rant oldu kendine gel

MesajTarih: Sal Arl 15, 2009 6:28 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bu yalancı kalmıstı nerde buldunuz, yalancıların elası
selım sahtekarını, bu surece uygundur onun yalanları...
integral
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

MesajTarih: Sal Arl 15, 2009 6:31 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

tabi canım işinize gelmiyor..aslında siz daha iyi bilirsiniz ama işte dünyada herkes dürüst olacak diye bir kural yok..
Başa dön
KU-BERZ
Seyirci Üye
Seyirci Üye

MesajTarih: Sal Arl 15, 2009 6:57 pm    Mesaj konusu: Re: Alıntıyla Cevap Gönder

Niye alevlendin mazlumcuk gerçekler zoruna mı gitti insan psikolojisinde bu vardır kedi bile köşeye sıkışınca tırmalar...
Başa dön
engindeniz
Seyirci Üye
Seyirci Üye

MesajTarih: Sal Arl 15, 2009 10:28 pm    Mesaj konusu: Re: Alıntıyla Cevap Gönder

Tarih boyunca azgın 'insan'
İnsanlık tarihi yani ademi tarih ki tarih adem le başlar sahiplenmenin, mazlumu ezmenin, insanı kullanmanın bireyi topluma yada zümreye mal etmenin erkeksi yani ataerkil gelişimidir..
Lider uyanık, toplum psikolojisini çözmüş, azgınlığını, egosunu dizginleyemez durumda, bireyler üzerinde birleşme ve güç geliştirme politikasını bilince çıkarmış, son derece gereksiz, zararlı, yalancı, her türden lanet düşünceyi içinde an ve an gizleyen, dışa hümanizm yada kutsal idealler olarak yansıtıp, zavallı insanları etrafında toplayan ve kullanan, amacına ulaştığında ise karşısında yenilen, ama tarihin tüm birikimini savaş sanatı olarak sergilemiş rakiplerinden öğrendiklerini kedisini lider konumuna ve gücüne ulaştıran topluma kıyımla, zulümle her türlü aşaılayıcı, insanlık dışı yaptırımlarla cevap verecek bir psikomatik varlıktır.. Tüüm masumiyetini toplumsal şartlandırılmışlık ve delirtilmişlikle yitiren bir beden zihin bileşiminden başka bir şey deildir taki ölüpte kendisinden nefret eden ruhunu özgür bırakıncaya dek..
Hiç bir çocuk dünyaya ne üzerinde maonun ne marxın das kapitali ne ..................... ne ...............ne hitlerin kavgam gibi insanlığın başına bela ve kan olan kitapları getirmemiştir. Tüm kitaplarını siasetini baş belası ideolojilerini toplum içersinde dayatma olarak paket zihin olarak almak zorunda kalmıştır ..maalesef ademi tarihin başlamasıyle beraber sahiplenmenin oluşturduu aile kabile vb. oluşumlar toplumu ve onun içinde bireyin eriyip zarar görmesini bir süreklilik haline getirmiştir..Çağlar boyunca birey önce benliğini unutmak ve bir inanc yada toplumsal çıkara dayalı savaş etrafında yok olmakla yüzyüze kalmıştır..
Daha geniş bir örnek vermek istiyorum:

Alamut Kalesinin Fedaileri/Hasan SABBAH yazar: Viladimir BİRTOL..
Hala politika nedir lider nedir dini hareket nedir ? sorularına kafasında yer veren birey olma cesaret,ine kendi içinde ulaşamayan arkadaşlarımız için..okuyun ve bir liderin gerçek yüzünü ne kadar ileri gidebileceeini görün..

Ez sıma zaf heskeno! Sevgiler!
Sizleri seven engindeniz
Başa dön
integral
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

MesajTarih: Sal Arl 15, 2009 10:39 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

yazını neye istinaden yazdığını bilmiyorum ama inançlı insanlar için iki dünya serveri Hz. Muhammed'in s.a.v efendimizin adını yazarken seni daha saygılı olmaya en azından nezaketen de olsa seviyeli davranmaya davet ediyorum..
Başa dön
integral
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

MesajTarih: Çar Arl 16, 2009 12:14 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

yalanını sevsinler..bu kadar mı yüzsüsz olur insan ya.senin beynin yıkanmış bundan kesinlikle eminim artık..
sana bir şey söyliyim mi öyle gerçekler açığa çıkacak ki sen yamaladıkça onlar büyüyerek her tarafınızı kuşatacaktır..düşüncelerinle beraber ortalıkta kalacaksınız..değil yüzünüze bakacak, dönüp tükürecek birini dahi bulamaycaksınız.
sizin yaptığınız düpedüz pişkinliktir ne diyim Allah sizleri ıslah etsin.
Başa dön
engindeniz
Seyirci Üye
Seyirci Üye

MesajTarih: Çar Arl 16, 2009 12:10 pm    Mesaj konusu: Re: Alıntıyla Cevap Gönder

İntergral Demişki:
yazını neye istinaden yazdığını bilmiyorum ama inançlı insanlar için iki dünya serveri Hz. Muhammed'in s.a.v efendimizin adını yazarken seni daha saygılı olmaya en azından nezaketen de olsa seviyeli davranmaya davet ediyorum..

Saygı;

Evet İntegral kardeşim! Davetini aldım.Ve sana şunu çnceikle belirteyimki yazım tüm vahşet sebeplerine yöneliktir.Kendi içindeki güzeliği kattığın kutsal saydığın, ama aslında insanlığın ve onun tüm Tanrsıaal özbenliğinin katledildiği mana ve ifadeden yoksun bırakılma sebeplerinedir.Birinin özgürlüğünün başladığı yerde elbette diğer bireyin özgürlüğü temkinli dikkatli olmayı farkındalıkla yaklaşmayı gerektiri. Ama burda mevzu olan senin kutsal özbenliğin değil onu sen dahil tüm bireylerde sınırlamış incitmiş paket zhinle mankurt bir hale sokmuş tüm din ve ideolojik, ırkçı, doğanın ve tanrının bir nuru bir parcaası olan bu yeryüzüne bir ziyarette bulunan tüm masum çocukların katillerinedir.
dünyayı inim inim inleten haçlı zihniyetinedir.Yeryüzü hegemonyasını sanal tanrısına dayandıran sahte yahudilik ve siyonizminedir,.....
Bizleri ziyaret ettğimiz bu yeryüzünde nimetlerinden mahrum etmeyen kaynağımıza, parcası olduumuz kutsal nura, yüce ışığa şükrolsun.

Amen

Zihin bu yeryüzünde bedenimizin ve duyularımızn rehberidir.Akıl onun herhangi bir konuda karara varması için kullandıı soyut bir aractır.Hafıza yine zihnin yön belirlemesi ve şaşmaması için soyut bir bellektir.Aslolan bu bedene bürünen ve b,r ziyaretçi olan varlık aleminin bir numunesi olan insan sıfatında beliren saf enerjinin sah zekanın bir ışık damlasi olan özbenliğimizdir.Birey evrenin bir numunesidir .Mesajımız bireye ve onun sathında evrenseledir.Tüm aldatmacaların farkındalığında olması istemidir.
Tüm bu nurani alemin artık zihinsel dayatma ve saldırılara karşı uyanık olması ve bu yolculuğunda ulaşması gereken olgunluğu özgürce yaşayabilmesine olanak tanımak cabasıdır. Yeni nesil Homo Nobülüs ve onun bireysel dünyası gelişecek ve bu dünya hiçbir doal olmayan sınırlama ve psikomatik ürünlerle esir edilemeyecktir.Hiç bir çocuk üzerinde bir parola ile bu dünyayı ziyaret gelmedi.V e tüm masumiyetini kendisine telkin edilen inançsal politik egoist olgularla yitirdi.

Daha Tanrısal daha duyarlı ve daha yaşanılır bir yer yüzü için aklımıza sahip çıkalım.
--Eğer bi insanı affetmek ona hak vermek manasına geliyorsa sen ona esir olmaktan kurtulamzsın! Bir insanı affetmek ona hakvermek demek deil ondan özgürleşmek demektir.İnsanlar sana hakaret edebilir seni incitebilir ama sen onları affedersen ruhunu özgür tutarsın bu onlara dönüşecein manasına gelmez.-- Bir yas usatasından.

Hepinizi seven engindeniz

sevgiler!.

Sayın üye, Peygamber Efendimiz hakkında yazmış olduğun ahmakça yorum tarafımca silinmiştir. Bu sitede bu tür yorumlara asla müsaade edilemez. Mukaddesatımıza saygın yoksa burada yazmamanı istiyorum...

Murat Bayar
Başa dön
integral
Bağımlı Üye
Bağımlı Üye

MesajTarih: Çar Arl 16, 2009 12:25 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

tamam anlaşıldı..böyle bir asırda sadece aklına iman etmiş birisin sen ..iyi de bu başlıkla ne alaksı var.
şöyle yapalım istersen sen benim peygamberime saygı duy ben de senin iman ettiğin aklına..
Smile) sonra bende de mevcut olan tanrınla (aklımla) sendeki tanrını (aklını) istersen konuşturulaım, ama bilimsel olarak..sonra diğer arkadaşlardaki tanrıların (akılları da) bizdeki tanrılarına destek sunsunlar..ne dersin, hoş olmaz mı?
Düşünsene tanrıların beyin fırtınası yapıyor
Başa dön
ferez
İyi Üye
İyi Üye

MesajTarih: Çar Arl 16, 2009 4:52 pm    Mesaj konusu: Re: Alıntıyla Cevap Gönder

engindeniz densizine !!!!

dünyada az bulunan kıymetli olurmuş.maalesef görüyorum ki sende hiç yok (akıl) ve o yüzden de tanrılaştırmışsın.tabii inanmama özgürlüğün var ama bu özgürlüğün, başkasının inancına ve kutsalına hakaret etme hakkını asla tanımaz....
Başa dön
engindeniz
Seyirci Üye
Seyirci Üye

MesajTarih: Çar Arl 16, 2009 7:39 pm    Mesaj konusu: Re: Alıntıyla Cevap Gönder

İntegral kardeşime ve Ferez karddeşime!

Yazı tamamiyle lider bağlamında insanlığın başına bela olmuş bir tarihin günümüzdeki bir örneğiyle beraber tüm tarih boyunca insanlık adına insanlığı içinden çıkılmaz bir hale sokmuş tüm olgulara ve anlayyışlara karşı uyanık olmak yaşama ve onun kutsalığına saldırmamak farkıdalıklı uyanık olmayı yansıtan biriçeriktir.
Özellikle bir noktaya takılıp kalmak yazının evrensel mesaını bireye ulaştırmayı engeller ve manasını yititirir.Yarası olan gocunur olmayan okur gecer .ç ırkcısından marxisitine faşitinden radikal dincisine kadar.
Artık insanların aldatılması kırdırılması dolandırılması çok ama çok zor olsun die..
İntegral kardeşim ve Ferez kardeşim akıl dediğimiz sadece zihnimizde doğru yanlış yada gerekli gereksiz vb. bilgi işlemlerini kararlaştırıp sınıflndıran soyut bir aygıttır.. Eczane raflarında bilimin kullanılmasını kararlaştırdıı ilaçları ve yine bilimin kaldırdıını kullanılmasını istemediini biliyoruz.. Akıl ve bilimin ne derece tanrı yerine koyulabileceini ben anlamış deilim .. ve benim böyle bir tanrı tasarlayıp iman etiiime nasıl ulaştınız onuda analamadım . önemide yok
Yazıda anlaşılamamış kavrayış ta sorun yaşanmış olabilir.
Ferez kardeşim sen denlisin ve güzel üslublusun bu hepimize yeter ben densiz olayım senin için önemli deil ben hepinizi herr zaman severim ..
İntegral kardeşim seninle beyin yarışına girmek ilk etapta insanlıına saygısızlık olucak seni küçümsememe nedden olucaktır.Seni karşmda küçük grömek ve aklını insanlığını küçük görmek gibi bir zaafiyet bende mevcut deildir.
Ve bu sayfada yorum yapacak farklı bakış ve yaklaşım belirtecek olan arkadaşlarada dikkatleriüzerimizde toplayıp haksızlık etmiyelim herşey tadında kalsın.

Sevgiler! Ferez dahil hepinizi seven engindeniz.Smile

ngn_ser@windowslive.com (özel mesaj ve sorunuzu burdan atabilirsiniz.. msn chat yada mail!.)
Başa dön
KU-BERZ
Seyirci Üye
Seyirci Üye

MesajTarih: Per Arl 17, 2009 12:56 pm    Mesaj konusu: Re: Alıntıyla Cevap Gönder

Azadmazlum'a

Senin namussuz sahtekar şaklaban diye tabir ettiğin kişiler senin yıllardır savunduğun köleci düşüncene 20 yıl gibi bi katkıları olmuştur.Sen ve senin gibi düşünce kölelerine liderlik yapmış masum insanları öldürmüş farklı farklı eylemeler yapmış ve yaptırmış eli kanlı köleci düşünce başlarındandırlar.Önder diye hitap ettiğin imralı canisi dağa gerçketen inananarak halkının özgür olmadığını dşünerek yada dşünmesine zorlanarak kendı haytaından vazgeçip silhalı mücadele için dağa çıkan insanları kendı dikkatörlüğü için kullanmış ve halen kullanmaktadır.Sana soruyorum örgüte katılanların arasında neden duygusal bağ yasaktı ve bedenin dahil bütün herşeyin önderliğe ayitti önderlik onu nasıl isterse öyle kullanma hakkına sahiptir deniliyor genç kızları imralı canisi ve diğer sözde lider kadronun yatağına sunuyorlar bu mu? senın önderliğinin özgürlük anlayışı.İmralı canisinin liderlikle hiç bir alaksı yoktur ve olamaz kana susamış adını duyurmak isteyen cani vahşet dolu insan denilemeyecek bi varlık emperyalizm güçlerinin kölesi derim ancak ona.Kardeşi osman öcalanla neden arası bozuldu sana soruyorum örgütteki karı paylaşımından dolayı mı yoksa başka birşeyden solayı mı?Bu güne kadar imralı canisinin hangi eyleme katıldığını ve bahsettiğiniz savaşınız için kaç kurşun sıktı bir tane var mıdır ?Beka'da oturup patlayıncaya kadar istediği herşeyi zıkkımlanıp istediği kadınla beraber olup yan gelip yatan değilmiydi?Siz bu admaa lider mi diyorsunuz yazık hala uyuyor ve emperyalist köpeklere kölelik yapıyorsunuz ALLAH gerçkeleri görmenizi sağlar en büyük temennim budur... uyan ortadaki kürt soykırırmına destek olacağına engel ol...

selametle...
Başa dön
kuberz1979
Seyirci Üye
Seyirci Üye

MesajTarih: Per Arl 17, 2009 3:17 pm    Mesaj konusu: Re: Alıntıyla Cevap Gönder

azad mazlum apo ........... önder mi olmuş
Başa dön
engindeniz
Seyirci Üye
Seyirci Üye

MesajTarih: Cum Arl 18, 2009 10:12 pm    Mesaj konusu: Re: Alıntıyla Cevap Gönder

'Nefes nefese mücadele'

Bir arkadaşımız ''lider'' aporettinin nefes nefese mücadelesinden bahsediyor....
Evet nefesnefese gerçekten.Heyecanla dışarda kendine bağlı otonomlaşmış çözdürülmesi imkansız hale getirilmiş savaşcilari yönetirken, başım kıçım içerde dolaplara carpıyor yerim dar derken ve her dediinde kürt çocukları baskı ve lincle karşı karşıya getirirken gerçektennefesnefese mücadele veriyor heyecanla devam ettirdii vahşeti izliyor..Ama dışarı rahatlıkla mesajlarınıda iletebiliyor.. Yeni parti kurun devam edin ! ben gelir kaymağını yerim.. Evet nefes nefese siasete atilacaı günü iple ekiyor çünkü dışarıda sayısız mazlumlar kan döküp can veriyor.. Kardeşi osmanda hala halkının parasıyla (eğer onlara halk olarak balıyorsa abisi gibi) 4. kadını nikahlamasından sonra herhalde cariyelere bakıyordur..nede olsa ortadoğu geleneği.. Haremler kaybetmek kolaymı Aporetti için onlara yeniden kavuşması lazım.. '' kof sistem'' dediği Kemalist anlayışa biat edecek kadar iki yüzlü teslimiyetin dönekliin alasını sergilemiş hala hernasılsa insanları sokaklara kan dökmeye döktürmeye sevkedebilme imkanlarına sahip bu insan müsveddesinin lider olarak kabul görülmesine anlam vermek zor deil ..
Beyin yıkamak o beyni kendi kendini motive eder hale getirmek deilmi? Her türlü şok arşısında bile direnç sağlar duruma gelmiş yıkanmış beyinler en son kendileri bile ajan düşman ilan edilse vurulsa dahi biji aporetti die slogan atabilirler buna şaşmamak lazım..
Yaşam ne geçmiştir ne gelecek !...
İçinde bulunduun andir! Bırakalım artik olan oldu unutulmaz acilar yaşandi ve yaşanmaya devam ediyor.. Gelecek ve onunla ilgili ütopyalarda yeni şoklara hayal kırıklıklarına götürecektir bu doğrultuda..:
Stalin hümanizm, salt eşitlik, yeryüzü cenneti hayaleri ile giriştii mücadelesinde yığınları alanlara döken bir eylem adamı idi.. Çarlık otokrasisinden ve devrim sonrası die düşmanlarından öğrendii tüm iğrenc savaş yöntemlerini ve baskıcı diktatör zihnyetini ilk önce yoldaşı lenini zehirleyerek ve troçkiyi kaçırtarak hakimiyet
koltuuna oturdu . Ve yığınları eritme sindirme proğramını başlatti.. hani hümanizm hani eşitlik hani adalet.. Milyonlar kıyımdan geçti... Demir perde yıllarca insanları esir etti..
Maalesef hala insanlar yakın geçmişte yaşanan acıların saf duygularla bağlandıkları diktatörist varlıklardan kaynaklandıını savaşı catişmayı onların dourduunu ve yönettini bunu amaçlari için uyguladıklarını hala göremiyorlar..
Bakin bir marxist proleter yada demokratik halk devriminin oluşmasi için yaşama geçirilmesi oluşturulmasi gereken ya da hazir mevcut halde bulunmasi gereken çelişkiler:
---1- Yönetilenlerle yönetenlerin arasında antogonist düzeyde (uzlaşmaz) çatışmaların yaşanması..
---2-egemen sistemin tüm maddi olanaklarının ve girişimlerinin sürekli baltalanması..
---3-egemen sistemin dış ilişkilerinin yıpratilip oluşturulacak yeni hakim sisteme entegre edilmesi..(yani devrim güçlerine)

Şimdi bu şartların bir devrim gerçekleştirmek için mevcut olaması yada mevcut deilse hızla oluşturulması gerekirki bir devrim gerçekleştirilsin..

Şu an yaşanan devletin yıpratılmasından halkla karşı karşıya getirilmesine kadar, halkın tüm maddi dayanaklarının yıpratilip yoksullaştırılıp devletle uzlaşamaz duruma getirilinceye kadar eylemlerin bazen açık bazen gizli tarzda yoğun bir şekilde tırmandırılıp dış ülkelerin bir savaş olduuna inandırılması ve para kaynaklarının her alanda açılmasi ve örgüte aktarlması nasıl sağlanır umarim biraz anlaşılmıştır.. demem odurki var olan bir hak sorununun derinlerştirilip hak sahibi kitle yada halk üzerinde bir hakimiyet kurmak için ortaya kurtairici gçmüş gibi belirip aslında halkı ve uzlaşabileceği devleti kırdırp arada bir rant ve hakimiyet geliştirmekiçin insanlarını son derece alçakça sorulara boğup gerçeği göremez hale getirdikten sonra çözüm benim deip kendini dayatmak ne kadar doğru insan olmaktır ne kadar öncü olmaktır ? Hala bir savaşın arka planları ve iç yüzünü anlayamayan sempatizanlara!.. Kullanılmanın ne demek olduunu öğrenmek istersen kardeşim! Sen bir köylüysen ''devrimin temel dayanağısın!'' Sen bir öğrenciysen ''küçük burjuva aydın gençliksin'' devrimin ikinci sınıf personeli, devrimde en son adam yerine konacak sınıftasın , taki işin bitinceye kadar kullanılırsın sonra atılırsın.. eğer işciysen devrimin asıl sebebisin! çünkü sen demokratik devrimden sonra kullanılacak kullanılmaya devam edilecek sınıftansın! taki sınıfcı devrim gerçekleşinceye kadar!.. Yani, savaş bitmez devrimde olsa ardından sınıf devrimi gerçekleşecek! çağ deişti artık kominizm
bizi kurtarmaz derlerse içerde kültür devrimi veya başka sindirme politikaları ile yeni baskılar yeni dayatmalar başlayacaktır.. Tüm bunlar senin saf masuum hayallerinin senin düşündüün gibi olmadıını hakimiyet peşinde koşan lider olma sevdasında insanların canlarını mallarını yaşamsal haklarını gerekli koşullar oluşsun kan gövdeyi götürsün bende devlet adamı olayım egosundaki insanların elinde alet olmaktan öteye götürmez!..
Hak verilmez alınır ! Mazlumların haklarını aramanın binlrce kansız yolu vardır.. Ama abartılı ve gaddarca kitleleri resmen kullanmaktan ve devleti de savaştırıp acmasızlaştıran bu sinsi planist organizatörlerin elinde malzeme olmaktan kurtulmak lazım!..
Haddinden fazla sınırların olduu dünyada sınır kurmak yeni tekellerin hayat bulacağı alan oluşturmaktan öteye gitmeyeceine dair emin olabilirsin buda senin masum hayallerin ve duygularının enerjinin kanının son damlasına kadar sömürülmesiyle olucaktır!..
Başa dön
Mesajları göster:   
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder    Forum Anasayfası -> Edebiyat Dünyası Tüm saatler GMT +2 Saat
Sayfa: 1, 2, 3, 4  Sonraki »
1. sayfa (Toplam 4 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız